5 czynników, które pogarszają stan skóry przy trądziku

Walka z tą najpowszechniejszą chorobą skóry wymaga od nas nie tylko uderzenia w przyczyny, ale również unikania pewnych czynników mogących zaostrzać objawy. Co się do nich zalicza?

Stres

Wszechobecny. Ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Czasem działa w sposób pozytywny. W większości przypadków jednak nie. Stres może powodować tycie, problemy z sercem, ciśnieniem, jak również ma wpływ na skórę. Sam w sobie nie jest przyczyną trądziku, ale odpowiada za jego nasilenie. Dlatego trzeba się go będzie pozbyć, lub chociażby w miarę możliwości ograniczyć.

Mycie twarzy

Że co? Już tłumaczę:). Nieodpowiednie mycie skóry twarzy może doprowadzić do nasilenia zmian trądzikowych. I wcale nie chodzi o to, że brak higieny jest tutaj problemem. Tak naprawdę doprowadzić może do tego zbyt częste mycie twarzy. To wcale nie taka rzadka sytuacja. Staramy się do przesady utrzymywać skórę w czystości. Problem polega na tym, że takie zbyt częste mycie spowoduje rozregulowanie wydzielania sebum. A to droga do większej liczby pryszczy. Nie namawiam Was do odstawienia preparatów do mycia twarzy. Róbcie to jednak z rozwagą:).

Słońce

To nieco „przewrotny” czynnik. Kiedy trwa lato, a słońce bezustannie muska naszą skórę, to w pewnym momencie zauważymy dużo mniejszą liczbę pryszczy. Dlatego często słyszy się, że opalanie zwalcza trądzik. To jednak nieprawda. Słońce tak naprawdę nasili problem. Spowoduje rozregulowanie pracy gruczołów łojowych. Nadmiar sebum i więcej pryszczy.

Palenie papierosów

Zgubny nałóg. To oczywiste. Można powiedzieć, że masakruje nasz organizm na wielu płaszczyznach. Ma też wpływ na skórę. Chociaż tu warto zaznaczyć, że to raczej przebywanie w zadymionych pomieszczeniach. Generalnie chodzi o nadmiar toksyn, które się w papierosach znajdują. A taka sytuacja manifestuje się między innymi na skórze.

Niektóre produkty spożywcze

Tutaj lista jest niezbyt długa. Chociaż tak naprawdę różne produkty mogą negatywnie wpływać na skórę, to w przypadku trądziku zwykle pada kilka. To między innymi nabiał. Przede wszystkim na możliwy udział w nich preparatów hormonalnych (dodawane są do pasz). Kolejne są produkty o wysokim Indeksie Glikemicznym. Powoduje on wyrzut dużej ilości glukozy. To może się manifestować na skórze. Należy też unikać żywności wysoko przetworzonej. To jedynie kilka przykładów ze wspomnianej listy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *