Jak słońce działa na nasz organizm?

Upały nie odpuszczają, postanowiłem więc niejako kontynuować rozpoczęty ostatnio temat. Dzisiaj jednak skupię się na tym jak słońce wpływa na nasz organizm. I będzie nie tylko o negatywach:).

Powiązane z witaminą D

Niedobór tego składnika występuje głównie zimą, kiedy słońca jest „mniej”. Witamina D związana jest nie tylko z układem kostnym. Chociaż to zwykle tę właściwość wymienia się na pierwszym miejscu. Niedobór tego składnika może powodować obniżone samopoczucie. Promienie słoneczne wpływają na syntezę opisywanej witaminy. Dlatego w – rozsądny sposób – warto z nich korzystać. Słoneczny dzień to lepsze samopoczucie:).

Wpływa na płodność

To prezentuję jako swoistego rodzaju ciekawostkę. Otóż naukowcy z pewnego uniwersyteckiego szpitala w Belgii przeprowadzili badania w których sprawdzali powiązanie między zachodzeniem w ciążę ( i szansą na to, jak również urodzeniem zdrowego potomka) a pogodą. Według ich wyników pary korzystające z działanie promieni słonecznych są w dużo lepszej sytuacji. Większe jest też libido, chociaż ustalmy: na pewno nie w takie upały jak teraz.

Pozytywny wpływa na układ pokarmowy

A dokładniej rzecz biorąc na metabolizm. Często też wspomina się o tym, że promienie słoneczne mogą wspomóc detoksykację organizmu. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy m.in. z Uniwersytetu w Edynburgu. Wiąże się to z uwalnianiem tlenku azotu (nie tylko oczywiście). Wskazali też kąpiele słoneczne jako dobre rozwiązanie dla osób zmagających się cukrzycą typu 2

Łagodzi choroby skóry

O tym pisałem już ostatnio, chociaż w nieco innym kontekście. Powtórzę jednak, wbrew temu co można przeczytać w różnych tekstach, słońce nie leczy trądziku! Może – i to tylko czasowo – zmniejszyć natężenie pryszczy. To co jednak stanie się później… Lepiej więc walczyć z przyczynami trądziku (np. stosując preparat Nonacne), nie patrząc na słońce.

Natomiast jest ono „wykorzystywane” do leczenia niektórych chorób skórnych. Mam tutaj na myśli między innymi łuszczycę. Umiarkowane korzystanie ze słońca pozwala też zmniejszyć objawy atopowego zapalenia skóry. Fototerapię poleca się również m.in. przy owrzodzeniach skóry.

Na koniec ciekawostka. Na początku ubiegłego wieku pewien duński lekarz (nazywał się Finsen) otrzymał Nobla za to, że udowodnił możliwość leczenia gruźlicy przy pomocy promieni słonecznych:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *