Walczysz z trądzikiem? Lepiej uważaj na cukier
O tym, że od lat nie ma on zbyt dobrej prasy ( i to mówiąc delikatnie) nikomu pewnie przypominać nie trzeba. Cukier negatywnie wpływa na organizm (chociaż ma też zalety o których często zapominamy). W tym również na skórę.
Na początku „małe” przypomnienie jeśli chodzi o negatywny wpływ na organizm. Co ważne pojawiają się one w przypadku przyswajania nadmiernych ilości cukru. I to przez pewien czas.
Nadmiar tłuszczu
Zwykle gromadzi się on w okolicach. Chociaż sporo zależy od kształtu naszej sylwetki. Nie na tym się będziemy tutaj skupiać. Cukier w dużych ilościach to prosta droga do otyłości. Największej chyba plagi XXI wieku. Otyłość to spory problem dla organizmu. Lista skutków, które nam grożą z jej powodu jest naprawdę długa. Wymienię tylko ryzyko miażdżycy i zawał serca. I samo to powinno już dać do myślenia.
Negatywny wpływ na mózg
To temat na odrębny tekst. Spróbuję jednak w paru słowach streścić problem. Cukier w dużych ilościach przyspiesza proces jego starzenia. To między innymi powoduje większe problemy z zapamiętywaniem, myśleniem ogólnie. To nie wszystko. Takie szybsze starzenie się mózgu to chociażby problem z funkcjami poznawczymi.
Cukier powoduje podwyższanie poziomu dopaminy. To oczywiście duży plus. Problem polega na tym, że bardzo często podnoszony jest argument o szkodliwości takiego procesu. W sytuacji gdy cukier jest w nadmiarze. Można powiedzieć, że psuje on w mózgu ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności. Często w tym kontekście zestawia się cukier z… heroiną.
Negatywny wpływ na skórę
Przede wszystkim bardzo przyspiesza proces jej starzenia. I właśnie dlatego najlepiej omijać go szerokim łukiem. Nadmiar cukru to prosta droga do zmarszczek. Co ciekawe obwinia się to też za cienie pod oczami. Dlatego często mówi się o tym, że jeśli chcemy mieć piękną skórę, musimy unikać jedzenia cukru. Co samo w sobie nie będzie takie proste, bo dodaje się go prawie wszędzie.
W przypadku gdy zmagacie się z trądzikiem, często cukier obwinia się za nadmierną ilość stanów zapalnych. Nie w każdym wypadku tak jest, ale warto mieć to na uwadze i w miarę możliwości unikać go. Szczególnie w przypadku cery tłustej.