Choroby skóry – przegląd cz. 1

Głównie zajmuję się na moim blogu trądzikiem, ale dzisiaj postanowiłem nieco rozszerzyć tematykę. Chorób skóry jest zdecydowanie więcej, niż tylko ta dolegliwość i myślę, że warto się z nimi zapoznać. A jest to bardzo obszerny temat.

Łojotokowe zapalenie skóry

Zacznę od problemów zdrowotnych związanych z różnego rodzaju zmianami. Jedną z jest właśnie łojotokowe zapalenie skóry. Do jej charakterystycznych objawów zalicza się łuszczenie. Występuje ono między innymi w okolicach twarz i włosów. Ten problem zdrowotny pojawia się u osób zmagających się z nadczynnością gruczołów łojowych. Występowanie tej choroby skóry często wiąże się z nieprawidłową pracą układu odpornościowego.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry

Dość istotne w tym wypadku jest pierwsze słowo. Kontaktowe zapalenie skóry może mieć bowiem również niealergiczne podłoże. Wyprysk kontaktowy (to inna nazwa tej dolegliwości) pojawia się w momencie, gdy dojdzie do zetknięcia z czynnikiem lub substancją drażniącą. W takiej sytuacji przeciwciała reagują na to. Do krwi uwalniane są duże ilości histaminy. To powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Efektem będzie wspomniany stan zapalny. Co może uczulać? Jednym z częściej działających w ten sposób metali jest nikiel. Tak działa również chociażby chrom.

Łupież czerwony

To z kolei nie jest zbyt często wymieniana choroba skóry. Na obecną chwilę nieznana jest bezpośrednia przyczyna tego problemu zdrowotnego. Do objawów łupieżu czerwonego zalicza się między innymi zmiany przymieszkowe. Mają one charakter rumieniowy. Choroba ta ma kilka postaci. U dorosłych trwa około 5 lat. Łupież czerwony może mieć też postać przewlekłą. Nierzadko współwystępuje z łysieniem plackowatym. U dzieci z kolei łupież czerwony może przyjmować postać ograniczoną.

Choroba skóry – łupież biały

W tym wypadku zmiany najczęściej są umiejscowione na twarzy i kończynach. Przyjmują one postać białych plam. Można je zauważyć na policzkach, dłoniach i ramionach. Co ciekawe jest to choroba skóry dużo częściej pojawiająca się u dzieci i nastolatków. To też problem zdrowotny bardziej charakterystyczny dla płci męskiej. Główna przyczyna tej choroby nie jest obecnie znana. Oprócz wspomnianych białych zmian do objawów zalicza się drobne grudki i świąd. Ten ostatni bardzo rzadko. Zmiany chorobowe nie podlegają działaniu promieni UV. Mówiąc prościej nie da się ich opalić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *