Co lokalizacja krost mówi o Twoim zdrowiu?

Żart? W żadnym wypadku. Można powiedzieć, że istnieje pewnego rodzaju trądzikowa mapa. To gdzie wyskakuje pryszcz, może wskazywać na to, co jest tego przyczyną. Na jaką kwestie zdrowotną lub żywieniową należy zwrócić uwagę.

Czoło

Co oznacza sytuacja w której pryszcze zlokalizowane są przede wszystkim na tym obszarze? Winnych szukać należy między innymi w układzie pokarmowym. To problemy z trawieniem nasilają występowanie zmian trądzikowych właśnie na czole. Przyczyną może być też nadmierny stres i nieregularny sen. Wracając do układu pokarmowego to problemem jest również niewłaściwy sposób odżywiania. To oczywiście dość ogólna przyczyna. Mieszczą się w niej między innymi niezdrowa (zbyt tłusta) dieta, ale i brak konkretnego składnika.

twarz

Okolice oczu

jeśli zmiany trądzikowe pojawiają się w tym miejscu, to ma to świadczyć przede wszystkim o problemach związanych z krążeniem, ale to niejedyny powód. Pryszcze w okolicach oczu mają mieć też związek między innymi z nadmierną ilością tłuszczu w naszej diecie. Przyczyna to także… nadmierna ilość alkoholu. Warto też zwrócić uwagę na to jak „traktujecie” pęcherzyk żółciowy.

Nos

W tym wypadku możliwych przyczyn również będzie sporo. Jeśli pryszcze upodobały sobie właśnie nos, to wskazywać to może między innymi na niewłaściwą dietę. Ta, jak i natężenie pryszczy akurat w tym miejscu jest też związane z często występującymi wzdęciami i zgagą. Niestrawność również może być przyczyną pojawienia zmian trądzikowych akurat na nosie. Wymienia się też problemy z układem krążenia i niedobory witamin z grupy B(co tak nawiasem, łatwe do osiągniecia nie jest).

Policzki

W tym wypadku przyczyny są jeszcze poważniejsze. Jeśli pryszcze upodobały sobie lewy policzek, to ma to wskazywać na problemy z układem oddechowym a także wątrobą. Przyczyną występowania na obu jest nadmierne objadanie się, a także długotrwały stres. Zmiany trądzikowe na policzkach są też związane ze nieprawidłową higieną skóry twarzy.

Podbródek

Tutaj listę domniemanych przyczyn otwierają zaburzenia hormonalne. Kolejny problem to układ moczowy. Ciekawostką jest to, że wśród przyczyn występowania zmian trądzikowych właśnie na podbródku wymienia się między innymi…kontakt pasty do zębów właśnie ze skórą w tym miejscu. Kolejnym powodem może być pocieranie dłońmi podbródka. Często robimy to machinalnie. Możemy się przyczynić do nasilenia zmian trądzikowych.

W taki sposób mniej więcej wygląda taka swoistego rodzaju mapa pryszczy. Oczywiście ustalmy, że nie ma co samemu bawić się w diagnostykę. Owszem, posiłkować się można, ale zdecydowanie lepiej skonsultować problem ze specjalistami w tej dziedzinie.

Z drugiej strony nie da się ukryć, że część z wymienionych tutaj kwestii faktycznie w mniejszym lub większym stopniu może mieć wpływ na natężenie występowania zmian trądzikowych. Innym już tak chętnie się tej roli nie przypisuje. Można jednak spotkać się z koncepcjami np. wskazującymi na dietę jako głównego winowajcę. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *