Co trądzik mówi o Twoim życiu?

Nasilenie pryszczy, a czasem ich konkretne umiejscowienie, może wskazać na pewne kwestie związane ze zdrowiem. Oczywiście nie powinno się stawiać na podstawie trądziku diagnozy. Coś jednak o sobie się możesz dowiedzieć.

Mieszkasz w zanieczyszczonym miejscu

Badania wykazały, że w rejonach silnie zurbanizowanych, trądzik wykazuje dużo większe nasilenie. Generalnie rzecz biorąc, jeśli przez dłuższy czas Twoja skóra będzie wystawiona na zanieczyszczenie powietrza (ale też i na dym papierosowy), to może się to odbić na jej stanie. Oczywiście nie jest tak, że w każdym przypadku będzie to miało przełożenie. Jeśli jednak szukasz przyczyny nasilenia trądziku (lub pojawienia się go np. przed trzydziestką), to może właśnie jest odpowiedź.

Twoja dieta jest niezdrowa

Chociaż wciąż nie ma przekonujących dowodów na bezpośredni wpływ konkretnych produktów na nasilenie trądziku, to na pewno można powiedzieć jedno. Niezdrowy jadłospis odbije się na całym Twoim organizmie. W tym oczywiście i stanie skóry. Jeśli ostatnio zwiększyło się nasilenie pryszczy, to musisz przyjrzeć się temu co jesz. Nadmiar cukrów prostych, produktów o wysokim Indeksie Glikemicznym to zła droga. Postaraj się jej unikać. Warto za to postawić na dietę, która wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Te ostatnie mogą być powodem nasilenia pryszczy. O detoksykacji pewnie w niedługim czasie napiszę, bo ostatnio się jej przyglądam. Głównie oczywiście w kontekście walki z pryszczami.

nadmiar kawy

Pijesz skoro kawy

To powoduje trądzik? – zapyta ktoś zdziwiony. Na szczęście dla „uzależnionych” od kawy nie w sposób bezpośredni. Problem w tym wypadku jest dużo bardziej złożony. Nadmiar kofeiny może wspomagać wypłukiwanie z organizmu magnezu. Brak tego pierwiastka to problemy ze stresem. Większe nasilenie tego ostatniego, to spore ryzyko dużej ilości zmian skórnych. I dlatego z kawą nie należy przesadzać;).

Pijesz za dużo alkoholu

W tym wypadku oczywiście trądzik będzie najmniejszym problemem. Nadmierna ilość alkoholu przede wszystkim ma wpływ na funkcjonowanie organizmu. W pewnych przypadkach może prowadzić (wraz z innymi czynnikami) do przesuszenia skóry. To z kolei zmusza do zwiększonej produkcji sebum. Efektem tego będzie… większe nasilenie trądziku.

Jesteś na coś uczulony

Ten akurat temat wciąż jest poddawany pod dyskusję. Generalnie rzecz biorąc alergia kojarzy się z poważnymi zmianami, a nawet wprost ze wstrząsem anafilaktycznym. Może ona jednak objawiać się właśnie przez nasilenie pryszczy. Najczęściej w tym kontekście wymienia się produkty mleczne.

Masz za mało ruchu

W tym wypadku, podobnie jak przy opisanej wyżej kawie, sprawa jest skomplikowana. Zbyt mała ilość ruchu to problem dla całego organizmu. Regularna aktywność powoduje, że działa on lepiej. To będzie przejawiać się na wiele różnych sposobów. Przykładowo, jeśli dacie sobie wycisk na siłowni, to zmniejszy się natężenie stresu. Czyli mamy podobny mechanizm jak przy kawie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *