Czy zespół nieszczelnego jelita może wywoływać trądzik?

Wydawać by się mogło, że to dość dziwne zestawienie. Trądzik i dolegliwość związana z układem pokarmowym, czy dokładniej rzecz biorąc z jedną z jego części. Jak się jednak zaraz okaże, być może wcale nie jest to złe zestawienie. Zwłaszcza, jeśli przyjrzymy się temu czym jest zespół nieszczelnego jelita i jakie skutki może wywoływać.

uklad

Czym jest ta choroba?

Cóż, przede wszystkim warto było napisać, że wciąż wiele spraw z nią związanych pozostaje w sferze dyskusji. Już sam fakt tego, że w zasadzie w medycynie konwencjonalnej, taka dolegliwość nie istnieje. Objawy, które są jej przypisywane są określone jako „rzekomy zespół symptomów”. Jeśli jednak zajrzycie na strony związane z medycyną niekonwencjonalną, to już z taką dolegliwością się spotkacie.

Zespół nieszczelnego jelita określany też jest jako jako „dziurawego” i „cieknącego”. Jeśli pozbieramy dostępne informacje to po pierwsze dostajemy przyczynę. Ma ona być związana z większą „przepuszczalnością” jelit dla wszelkiego rodzaju toksyn, bakterii i jedzenia (nie w pełni strawionego). To powoduje, że krążą one w naszym krwiobiegu. To z kolei może skutkować naprawdę wieloma dolegliwościami. Tak przynajmniej twierdzą zwolennicy wyodrębniania takiej jednostki chorobowej. Ciekawostką wydaje się być to, że powiązano tę dolegliwość z autyzmem. Co prawda medycyna sama w sobie tego nie uznaje (przynajmniej ja nie znalazłem takiej informacji), ale np. w Wielkiej Brytanii zaleca się badanie tego tematu.

Zespół nieszczelnego jelita a trądzik

Tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Obecność wspominanych szkodliwych substancji w krwiobiegu wiąże się między innymi z nietolerancją pokarmową, alergią i trądzikiem właśnie. W tym wypadku ma chodzić nie tylko o nasilenie objawów tej dolegliwości. Nadmiar toksyn może faktycznie wpływać na stan skóry. Jak jednak napisałem ma chodzić nie tylko o to. Patrzy się też na niego jak na przyczynę. Zespół ten w pewien sposób atakuje nasz organizm. Układ odpornościowy próbuje z nim walczyć. Między innymi „odpala” stany zapalne. To podobny (nie taki sam!) mechanizm jak w przypadku chorób autoimmunologicznych.

Jest to jednak tylko teoria i – co ważne – raczej spotykająca się z dość sceptycznym przyjęciem. Tak naprawdę dopóki ktoś nie przeprowadzi na ten temat konkretnych badań, to można przedstawiać dowolne koncepcje.

Natomiast ciekawa jest teoria wskazująca na to dlaczego w ogóle ma dochodzić do sytuacji w której pojawia się zespół nieszczelnego jelita. Otóż – sami do tego doprowadzamy. Po pierwsze, przyjmując ogromne ilości leków. Ustalmy, że to akurat problem jak najbardziej realny. Komu chociaż raz nie zdarzyło się bez namysłu wziąć np. kilka tabletek na ból głowy? Problem jednak może dotyczyć też „poważniejszych” leków (np. kortykosteroidy). Winną ma być też nasza niezdrowa dieta i spore ilości alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *