Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Słyszeliście o nim? Jeśli nie, to zaraz to naprawimy. Od razu może uspokoję, że nie jest to jakiś niezwykle rzadki i nieuleczalny problem. W zasadzie to mamy do czynienia z trądzikiem pospolitym, a w zasadzie to jedna z jego odmian.

trą

Objawy

Pojawia się on w okresie dojrzewania. Zwykle znika on po paru latach w sposób „sam z siebie”. Jest on w pewien sposób charakterystyczny. W tym przypadku występują tzw. zaskórniki. Co to takiego? To nic innego jak wykwity pierwotne. Mogą one przyjmować dwie podstawowe formy. Po pierwsze zaskórnik otwarty. Ma on postać czarnych kropek na skórze (określa się je jako wągry). To efekt tego, że ujścia gruczołów są pełne utlenionej keratyny. Stąd właśnie kolor.

Drugi rodzaj zmian występujący przy trądziku zaskórnikowym to białe, drobne grudki. Występują one pod skórą, w przeciwieństwie do wyżej wymienionych. Oba rodzaje zmian związane są z podobnymi przyczynami jak przy „zwykłym” trądziku. Mówimy więc tutaj o nadmiernej ilości sebum, brud i rogowaciejącym naskórek.

Gdzie występują te zmiany? W przebiegu trądziku zaskórnikowego mogą być one obecne na skórze twarzy, klatki piersiowej i pleców. Na przykład w okolicach łopatek. Jeśli chodzi o twarz, to mogą one występować na czole, nosie i brodzie.

Co można zrobić?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na pielęgnację skóry. Czyli na to samo co przy „zwykłym” trądziku. Istotne jest między innymi pH skóry. Trzeba je wyrównać, bo dzięki temu „znormalizujemy” florę bakteryjną. To z kolei spowoduje, że mamy szansę na mniejszą ilość zmian trądzikowych. Warto zwrócić uwagę na żele myjące do twarzy przeznaczone do walki z tym problemem. Powinny mieć między innymi działanie ściągające i przeciwłojotkowe. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na produkty, które zawierają pewne kwasy. Chyba najczęściej wymienianym jest salicylowy.

Co ciekawe znajdziemy go nie tylko w konkretnych preparatów, ale też w… truskawkach. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o salicylany. To tak zwane estery wspomnianego kwasu. Nie będziemy się jednak skupiać tutaj na chemii;). Dość powiedzieć, że truskawki są polecane jako naturalny sposób na trądzik. Wystarczy je po prostu zmiksować i nałożyć na skórę.

Jeszcze na koniec, chciałbym parę słów o możliwych zabiegach na trądzik zaskórnikowy. Wybór jest całkiem spory. Trzeba mieć świadomość, że niektóre z nich są bardzo drogie. Można więc wybrać na przykład zabiegi, których zadaniem jest regulowanie pracy gruczołów łojowych.

Kolejna grupa to peelingi. W tym wypadku wybór jest spory. Są na przykład peelingi chemiczne. Można się też zdecydować na „azjatycki”. Ten ostatni to w zasadzie pewnego rodzaju preparat, który składa się między innymi z wodorostów, soli morskiej i pewnych minerałów. Nie można też nie wspomnieć o zabiegach wykorzystujących ultradźwięki, czy też tzw. światłolecznictwo.

Już tak zupełnie na koniec dodam, że warto w ogóle próbować walczyć z trądzikiem zaskórnikowym. I nie chodzi tutaj nawet o kwestie związane z urodą. Niby mija sam, ale lepiej dmuchać na zimne;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *