Dlaczego nasz organizm potrzebuje krzemu?
Na to pytanie warto poznać odpowiedź. Zwłaszcza gdy zmagacie się z trądzikiem. Krzem zalicza się do grona niezbędnych pierwiastków dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. O czym zaraz się przekonacie:).
Krzem – podstawowe informacje
To pierwiastek oznaczony w układzie symbolem Si. Występuje w formie stałej jak minerał. Jest też obecny – w innej postaci – na przykład w roślinach. Nasz organizm potrzebuje go około 20 mg dziennie. Niestety wiele osób ma problem z przyswajaniem tego pierwiastka. To ma przełożenie na funkcjonowanie organizmu. Generalnie pierwiastek ten ma wielkie znaczenie dla życia na Ziemi.
Jak krzem wpływa na organizm?
My jednak skupimy się na skali mikro:). Krzem jest obecny praktycznie w każdej części naszego organizmu. Znaleźć go można między innymi w tkance łącznej ( a więc stawach, ścięgnach i wiązadłach). To nie wszystko jednak. Krzem można znaleźć we krwi, a także w takich narządach jak wątroba i trzustka. To między innymi ten pierwiastek przyczynia się do mineralizacji kości.
To minerał niezwykle ważny w przypadku procesu detoksykacji. Jeśli go potrzebujecie (a przekonać się możecie czytając tekst „Toksyny 5 objawów ich nadmiaru w organizmie”), to warto na niego zwrócić uwagę.
Pierwiastek ten korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Ma znaczenie dla pracy nerek. Stąd też wspomniana rola w przypadku detoksykacji organizmu. Krzem może mieć „przełożenie” na leczenie astmy.
Jak krzem wpływa na skórę
To najważniejsza z naszej perspektywy kwestia. Zacznę od tego, że krzem (podobnie jak na przykład siarka) wpływa na skórę i jej przydatki (włosy i paznokcie). Nasz dzisiejszy bohater uczestniczy w produkcji kolagenu. Czyli budulca skóry. Dzięki temu pierwiastkowi będzie można na dłużej zachować jej młody wygląd. Krzem zwiększa też jej utlenienie. W pewnym stopniu wspomaga usuwanie toksyn ze skóry. I ta ostatnia kwestia – usuwanie szkodliwych substancji – jest bardzo istotna w przypadku walki z trądzikiem.
Niedobór krzemu wyraźnie odbije się na naszym wyglądzie. Gorszy stan skóry to jedna sprawa. Może też dojść do zwiększenia nasilenia trądziku. Oprócz tego będą nam w nadmiernych ilościach wypadać włosy.