Gdzie szukać przyczyn trądziku różowatego?

Dzisiaj odbiegniemy od głównego tematu i skupimy się na nieco innym problemie zdrowotnym. Chociaż – co warte podkreślenia – w pewnym stopniu podobny do zwykle opisywanej dolegliwości. Z drugiej strony objawy obu jednak się różnią. Spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie należy szukać przyczyn trądziku różowatego.

przyprawy

Płeć

A z jakiej racji? Już odpowiadam. W przypadku trądziku młodzieńczego więcej przypadków jest u nastolatków płci męskiej. Jeśli mówimy o naszym dzisiejszym bohaterze, to częściej cierpią z jego powodu kobiety. Nie oznacza to, że nie pojawia się on u mężczyzn. Oczywiście, że występuje. Rzadziej, ale za to jego postać może być bardziej zaawansowana. Warto też dodać, że znamy co najmniej kilka odmian tego problemu zdrowotnego. Może to być na przykład trądzik rumieniowy. Kolejne postacie to: grudkowo – krostokowa i przerostowo – naciekowa.

Czynniki genetyczne

W sumie zapomniałem wspomnieć na samym początku, że nie do końca wiemy tak naprawdę jaka jest etiopatogeneza tej dolegliwości. Wskazuje się kilka możliwych czynników, które prawdopodobnie składają się na całość. Mówi się więc o czynnikach genetycznych. Jakie jest ich znaczenie? Mają one wpływ na budowę naczyń. To pierwsze. Trądzik różowaty to właściwie choroba związana ze zmianami naczyniowymi. Czynniki genetyczne mają też wpływ między innymi na kwestie hormonalne i odpornościowe. I im też się przypisuje pewne znaczenie.

Czynniki środowiskowe

To też całkiem spora grupa. Początkowo chciałem dodać do niej stres i dietę. Ale po namyśle je wyłączyłem. Czynniki środowiskowe, którym przypisuje się wpływ na trądzik różowaty, to między innymi nagłe zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Mówi się też, że niektóre z leków mogą mieć wpływ na tę dolegliwość.

Dieta i stres

Ten drugi może mieć faktycznie sporo do powiedzenia w kwestii trądziku. Jeszcze większe znaczenie przypisuje się diecie, dokładniej niezdrowemu jadłospisowi. Warte jest jednak podkreślenia, że różnie bywa z dowodami na udział konkretnych produktów w nasileniu objawów trądziku. Najczęściej wskazuje się w tym wypadku ostre przyprawy i zbyt tłustą kuchnię. Nadmiar produktów wysoko przetworzonych również może mieć wpływ na ten problem. Wskazuje się również, że z trądzikiem różowatym związane są problemy ze strony układu pokarmowego. Spotkałem się też z tym, że i niektórym bakteriom przypisuje się wpływ na tę chorobę, chociaż same z siebie nie są jej przyczyną.

Jak się leczy?

Stosuje się różne metody. Na pewno konieczne jest unikanie pewnych sytuacji w których objawy mogą się nasilać. Trądzik różowaty leczy się przy pomocy konkretnych preparatów i leków. Sporą grupę stanowią również zabiegi, które przeprowadza się nie tylko w gabinetach (np. światłoterapię można „stosować” w domu dzięki Rio Skin Clear). Są to na przykład ultradźwięki i laseroterapia. Te dwa ostatnie w tym momencie są przeprowadzane jedynie jednak w gabinetach. Niektóre sporo kosztują.

Wspomiany Rio Skin Clear można kupić tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *