Jak dym papierosowy wpływa na skórę (również tę z trądzikiem)?
To temat, którego do tej pory szerzej nie poruszałem, ale już naprawiam to niedopatrzenie:). Palenie to nałóg powszechny (również w przypadku młodych ludzi). O tym, że wpływa on negatywnie na organizmu wiadomo, ale akurat o tym jak działa na skórę, mówi się nieco mniej.
Co nam szkodzi w papierosach?
Prawie wszystko:). Znajduje się w nich kilkadziesiąt substancji, które mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Są w nich szkodliwe tlenki powodujące problem z dotlenieniem komórek naszego organizmu. Obecne w papierosach fenole niszczą nasze płuca. Oczywiście największym problemem jest nikotyna. To ona nas uzależnia. W dłuższej perspektywie powoduje ona, że gdy jej brakuje, zaczynamy być rozdrażnieni i zdenerwowani. I musimy sobie zapalić.
No dobrze, a jak dym papierosowy wpływa na skórę?
W pewnym stopniu jest to zależne od tego, czy palimy nałogowo, rzadko, czy po prostu przebywamy w miejscach zadymionych. Natomiast można mówić o pewnych ogólnych kwestiach związanych z tym negatywnym wpływem.
Po pierwsza skóra staje się wyraźnie sucha. To efekt między innymi tego, że papierosy mają wpływ na gospodarkę hormonalną. Ze szczególnym uwzględnieniem tych powiązanych ze stanem skóry. Ta ostatnia poza tym, że staje się sucha, będzie również poszarzała. To powoduje, że osoby palące wyglądają dużo starzej, niż maja w metryce.
Kolejna sprawa to zmarszczki. Kto z nas się ich nie boi?:) U palaczy pojawiają się one zdecydowanie szybciej. Oczywiście na to wpływ mają też czynniki indywidualne, ale na nich się tutaj skupiać nie będziemy.
Związki zawarte w papierosach mają negatywny wpływ na kolagen. Przez to skóra u palaczy jest mniej elastyczna. Co ciekawe – staje się ona również cieńsza. A to między innymi oznacza, że palacze są bardziej narażeni na szkodliwe działanie promieni UV.
A jak to jest z trądzikiem? Papierosy w pewnym stopniu wpływają też na natężenie tego problemu. Zwłaszcza, jeśli palicie dużo, albo często przebywacie w zadymionych pomieszczeniach. Skóra w tym wypadku jest gorzej dotleniona i pozbawiona składników (antyoksydantów) dla niej istotnych.