Jak styl życia wpływa na trądzik

To tylko na pierwszy rzut dziwne zestawienie. No bo jak to? Moje codzienne życie wpływa na trądzik.? Oczywiście, że wpływa. Wymienię tutaj chociażby kwestie higieny;). Chciałbym jednak nieco szerzej spojrzeć na temat. Styl życia jako konkretny wybór, na przykład tego gdzie mieszkamy. W jaki sposób się odżywiamy. Określenie to w końcu pewnego rodzaju wytrych dzięki któremu chcę pokazać jak rozwój cywilizacyjny wpłynął na trądzik.

cywili

W jaki sposób? Już spieszę z tłumaczeniami. Na problemy z trądzikiem zdecydowanie częściej mają cierpieć osoby mieszkające na terenach silne zurbanizowanych i uprzemysłowionych. Mówiac prościej w miastach. Patrzac nieco szerzej, to zwykle o trądziku (nasileniu, czy obniżeniu wieku, kiedy pojawiają się pierwsze zmiany) mówi się w kontekście krajów wysoko rozwiniętych. Z jednej strony ten ostatni aspekt jet pozytywny, wszak możemy cieszyć się zdobyczami techniki. Z drugiej jednak istnieje wiele zagrożeń z tym rozwojem związanych. Za idealny przykład posłużą tutaj choroby cywilizacyjne. Są z nimi zwiazane różnego rodzaju czynniki, które mogą mieć wpływ też i na zmiany trądzikowe.

Dieta

Trochę zaplątałem, ale postaram się to wyjaśnić. Czym charakteryzuje się dieta przeciętnego człowieka XXI wieku? Jest niezbilansowana, niezdrowa i pełna toksyn. Te ostatnie dość skutecznie potrafią utrudnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Często tak naprawdę nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ba, nadmiar toksyn jest też szkodliwy dla skóry. Reaguje ona również na te dostarczane z zewnątrz. Dlatego wspomniałem wcześniej o terenach silne zurbanizowanych.

Kolejna cecha diety jest nadmiar cukru. Przypisuje się mu zmianę flory bakteryjnej. Jest też pożywką dla tych, które nam zagrażają. W ten sposób mówi się również o glutenie. Dieta prowadzi do naszych jelit. Je też wiąże się ze zmianami skórnymi. Jelita to między innymi pewna część odporności. Nasz styl życia ma na tę ostatnia negatywny wpływ. Ile razy zdarzyło się Wam usłyszeć „a teraz młodzież jakaś taka chorowita”? No właśnie. Stany zapalne jelit i zmiana flory bakteryjnej może mieć wpływ na trądzik. Z takim wnioskiem prędzej czy później się spotkacie, bo coraz więcej badań w tym kierunku jest prowadzonych.

Leki i kosmetyki

Zaczniemy od tych pierwszych. Jesteśmy lekomanami. Nie wszyscy oczywiście, mowa raczej ogólnie o społeczeństwie. Co chwilę zresztą słychać bicie na alarm, że za dużo przyjmujemy np. antybiotyków. I coś w tym jest. Generalnie mogą mieć one negatywny wpływ na florę bakteryjną. W takiej sytuacji patrz akapit wyżej.

Co do trądziku mają kosmetyki? Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Używamy ich dużo. Nie zawsze są one odpowiednie dla naszej skóry. Po drugie coraz młodsze osoby siegają po nie, co część świata naukowego łączy z coraz niższym wiekiem, kiedy to pojawiają się pierwsze zmiany tradzikowe.

To już wszystko na dzisiaj, oczywiście zachęcam do komentowania i niezgadzania się ze mna:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *