Jaki mam rodzaj cery?
Na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie każdy komu chociaż trochę zależy na wyglądzie. Świadomość dotyczącą rodzaju cery pomaga również przy walce z trądzikiem. Stosowanie konkretnych rozwiązań na ten problem to jedno, ale odpowiednia pielęgnacja skóry jest równie ważna. Dość powiedzieć, że stosując niektóre preparaty (mydła, żele) do mycia, może na przykład pogorszyć sprawę.
Rodzaje cery
Wyróżniamy 4. Pierwszy to cera normalna. To można powiedzieć obiekt pragnienia wielu osób. Problem polega na tym, że to rodzaj charakterystyczny dla dzieci i osób bardzo młodych. W tym wypadku skóra jest gładka i jasna. Do tego pozbawiona jest praktycznie przebarwień. Nie ma również mowy o nadmiernej pracy gruczołów łojowych. Jest ona dokładnie taka, jaka powinna być. Żeby jednak nie było za różowo, to dodam, że ma ona pewna słabość. Podobnie jak i inne rodzaje cery, źle znosi działanie promieni słonecznych.
Czas na rodzaj związany z trądzikiem. Cera tłusta, czyli zmora wielu osób. Może się ona pojawiać w okresie dojrzewania, kiedy do głosu dochodzą hormony. Jedną z jej cech charakterystycznych jest to, że skóra wyraźnie się świeci. Jest to związane z nadmiernv pracą gruczołów łojowych. Sebum wydzielane jest w bardzo dużych ilościach i ciężko czasem ten problem opanować. Trzeba jednak coś z tym zrobić, bo nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak, to duże ryzyko zmian trądzikowych. Ten rodzaj cery ma jednak pewną zaletę. Wolniej się starzeje.
W przeciwieństwie do kolejnego rodzaju, czyli cery suchej. W tym wypadku mamy sytuację odwrotną. Praca gruczołów łojowych jest niedostateczna. To również poważny problem. Skóra w tym wypadku jest matowa. Do tego się łuszczy. Wydaje się być bardzo cienka. Ten rodzaj cery źle reaguje na wiele preparatów przeznaczonych do mycia skóry. Odbijaja się na nim również wszelkie „radykalne” warunki pogodowe.
Ostatni rodzaj cery określa się jako mieszany. W okolicach czoła, nosa i brody skóra będzie tłusta. Policzki z kolei wykazują cechy cery suchej. Ten rodzaj również źle reaguje na działanie czynników zewnętrznych. Problemem są również niektóre kosmetyki.
Typy cery
W tym wypadku można powiedzieć o trzech. Pierwszy to cera naczynkowa. Jej główną cechą jest kruchość naczyń krwionośnych. Na pojawienie się tego problemu duży wpływ ma między innymi aktywność hormonów kobiecych, ale też np. stres. Kolejny typ cery określany jest jako wrażliwy. Już sama nazwa wskazuje problem. I ten faktycznie istnieje. Skóra w tym wypadku bardzo często swędzi i piecze. Bardzo źle reaguje na preparaty przeznaczone do mycia. O działaniu czynników zewnętrznych nawet nie wspominam.
Ostatni rodzaj cery określa się jako „odwodniona”. Problemem jest naruszenie naturalnej ochrony naskórka. Może to być efektem nieprawidłowej pielęgnacji. Wpływ mają też zbyt częste zabiegi oczyszczające. Źle dobrane kosmetyki również mogą powodować odwodnienie skóry. Swoje do powiedzenia mają też czynniki zewnętrzne. Jak już rozpoznacie rodzaj i typ, to przyjdzie czas na wybór odpowiedniej drogi pielęgnacji.