Jakie właściwości ma arnika?

Pierwsze pytanie, które powinny wybrzmieć, to „co to właściwie jest”. Nie należy ona bez wątpienia do najbardziej znanych roślin, chociaż trzeba zaznaczyć, że ma sporo ciekawych właściwości. Kolejne pytanie to, „czy w jakiś sposób może pomóc przy trądziku”.

źródło: Hans Hillewaert /. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
źródło: Hans Hillewaert /. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Czym jest arnika?

To właściwie rodzaj roślin. Jest około 30 gatunków. Nas najbardziej będzie interesował Arnika Montana. W naszym kraju można spotkać jeden. Jaki? O tym za chwilę. Problem z tą rośliną polega na tym, że niektóre z gatunków ozdobnych w Polsce są dość trudne w uprawie. To raczej jako ciekawostka:). Pewnym gatunkom – w tym temu, który nas tutaj interesuje – przypisuje się sporo pomocnych właściwości. Nie będziemy już przedłużać;)

Właściwości arniki górskiej

To jest ten gatunek, który można spotkać w naszym kraju. Wystarczy przejechać się w Bieszczady Zachodnie, albo w Góry Świętokrzyskie. To niewielka roślina, która osiąga do 60 centymetrów. Ma specyficzne wyglądające (wydłużone) kwiaty. Surowcem zielarskim są właśnie one. Zawierają w sobie między innymi flawonoidy, olejki eteryczne i fenolokwasy. Są jeszcze fitosterole, którym też przypisuje się sporo ciekawych właściwości.

Po pierwsze arnika górska ma działanie wewnętrzne. To między innymi korzystny wpływ na układ krążenia. Roślina ta wzmacnia naczynia krwionośne. To tak przy okazji dodam i nas tutaj interesuje. Po pierwsze ma to pewien wpływ na przekazywanie w organizmie składników odżywczych. Zresztą wiele różnego rodzaju preparatów ma jakieś związki, które w ten sposób działają. Dzięki temu główne składniki mogą wykonywać swoją robotę. Arnikę górska można znaleźć np. w Trioxilu.

Roślinie tej przypisuje się działanie przeciw obrzękowe w obrębie naczyń mózgowych. Jakby tych właściwości było mało, to arnika wykazuje również pewne działanie zewnętrzne. Związki, które się w niej znajdują łatwo przenikają przez skórę. Tak jak wzmacniają naczynia krwionośne od wewnątrz, tak i od zewnątrz. W tym wypadku wskazuje się te najmniejsze, czyli włosowate.

Przede wszystkim zewnętrznie arnikę górska stosuje się na różnego rodzaju obrzęki, ale też krwiaki i stłuczenia. Kolejnym pomysłem są oparzenia i uszkodzenia naskórka. To jednak wciąż nie wszystkie możliwości stosowania tej rośliny. Spotkałem się na przykład z tym, że może być ona pomocna w przypadku owrzodzeń jamy ustnej. Na pewno też polecana jest przy zapaleniu stawów i ścięgien. Ma być również pomocna w przypadku ukąszeń owadów. I wiem, że wykorzystuje się jako środek przeciwbólowy.

O czym jeszcze warto wiedzieć? Na pewno trzeba się trzymać dawki, która jest wskazywana przed producentów wykorzystujących tę roślinę w swoich produktach. W żadnym wypadku nie powinniście się decydować na używanie całej rośliny. Może być ona trująca. Kolejna sprawa to zewnętrzne stosowanie. Nie należy robić tego zbyt często. Może to wywołać reackję alergiczna. I to chyba wszystko co mam Wam dzisiaj do przekazania. A właściwie jeszcze zapytam. Może macie jakieś doświadczenia związane z dzisiejszym bohaterem?

Wspomniany Trioxil można nabyć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *