Jakie właściwości ma pokrzywa?

Dzisiaj chciałem się skupić na roślinie, której wydaje się przedstawiać nie trzeba. Pokrzywa jest jedną z chętniej stosowanych w medycynie naturalnej. Zresztą nie tylko, bo i w kuchni przecież ma ona swoje 5 minut. Wydaje się więc, że wiemy o niej wszystko. Czy na pewno?;)

pokrzywa

Pokrzywa zwyczajna

Zanim o jej niezwykłych właściwościach, to parę słów o niej samej. Występuje praktycznie wszędzie. Znajdziemy ją w Europie, ale i bardziej z naszego punktu widzenia egzotycznych: Azji i Afryce. Jak wiadomo porasta miejsca bardzo różne i jest wszędzie. To też nie dziwi, bo jest wiatropylna. Z ciekawostek dodam, że w Polsce można ją spotkać do wysokości 1700 m.n.p.m. Pokrzywa zwykle zbyt okazała nie jest, ale zdarzają się „egzemplarze” nawet do 3 metrów. Czas przejść do tego co się w niej znajduje.

Co pokrzywa ma w sobie?

Parę ciekawych składników, które jak się zaraz okaże, są niezwykle pomocne w wielu „dziedzinach”. Znajdziemy w niej między witaminę C (czyli w zasadzie przeciwutleniacz, który wiele dobrego dla organizmu robi). Oprócz niej w pokrzywie mamy między innymi krzem, żelazo i kwas foliowy. Ma też w sobie witamin z grupy B.

Właściwości pokrzywy

Wszystkiego tutaj nie opiszę, ale skupię się tylko na najważniejszych. Pokrzywie na przykład przypisuje się właściwość wspomagania naszego układu odpornościowego. To, zwłaszcza teraz kiedy zrobiło się zimno, jest bardzo przydatne. Jedna z bardziej znanych umiejętności tej rośliny związana jest z nerkami. Wykorzystywana jest ona do leczenia problemów z nimi, ale i zapobiegania im. Pokrzywa ma działanie oczyszczające, co jest z tym związane. Zresztą przyda się to w sytuacji, gdy na przykład musieliście się poddać antybiotykoterapii. Dzięki pokrzywie oczyścicie organizm, a co za tym idzie ulżycie wątrobie. Zresztą roślinę tę wykorzystuje się regeneracji tej ostatniej.

Pokrzywa ma też właściwości, które nas tutaj będą interesować. Jak wiadomo jest ona polecana w sytuacji, gdy mamy problem z nadmiernym wypadaniem włosów. Można ją stosować pod postacią płukanki, lub pić herbatę z pokrzywy. Można też łykać suplement w którym ta roślina się znajduje.

Pokrzywa ma również pozytywny wpływ na stan skóry. Mówi się, że wyraźnie poprawia jej wygląd. Wspomaga też gojenie się ran. Pokrzywa jest stosowana w związku z tym właśnie w leczeniu trądziku. Dostarczanie jej do organizmu (np. przez suplement Nonacne) dodatkowo wprowadza równowagę hormonalną. To przy trądziku ma ogromne znaczenie.

Pokrzywa ma też wiele zastosowań o których niekoniecznie wiemy. Przykładowo z jej włókien można wytwarzać papier. Liście pokrzywy stosowano kiedyś do konserwowania żywności. Owijano nimi na przykład mięsa. Z nasion z kolei wytłaczano olej. Używano go czasem do… oświetlania. Jeszcze ciekawsze jest zastosowanie wykorzystywane kiedyś przez pszczelarzy. Otóż sadzili oni ją wokół pasiek, aby w ten sposób odstraszyć żaby. Na koniec jeszcze jedno, ciekawe zastosowanie. Młodej pokrzywy można użyć do zaprawiania piwa. Poddaje się ja lekkiej fermentacji, między innymi z drożdżami.

Nonacne można nabyć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *