Jakie zastosowanie ma olejek z drzewa herbacianego?

Dzisiejszy bohater ma naprawdę wiele ciekawych zastosowań. Jednym z nich jest właśnie trądzik. Sama nazwa „drzewo herbaciane” ma interesującą, chociaż chyba nie do końca potwierdzoną historię. I to właśnie od niej dzisiaj zaczniemy.

drzewo

„Prawidłowa” jego nazwa to manuka. Nie jest ono drzewem, a krzewem. Teren jego występowania to przede wszystkim Nowa Zelandia i południowo – wschodnia Australia. Skąd się wzięła nazwa drzewo herbaciane? Podobno odpowiedzialny za to jest angielski podróżnik James Cook. Miał on parzyć z liści tego krzewu właśnie herbatę. Z nabyciem samego olejku nie będziecie mieli żadnego problemu. Znajdziecie go w sieci, albo w najbliższej aptece. Przejdźmy do tego co nas interesuje, czyli do tego w jaki sposób można wykorzystać olejek herbaciany.

Właściwości i zastosowanie

Olejek stosowany jest zewnętrznie. Ma między innymi działanie przeciwbakteryjne, przeciwirusowo i przeciwgrzybiczo. Ogólnie można powiedzieć, że ma działanie antyseptyczne. Mówiąc bardziej obrazowo, dezynfekuje. Olejek herbaciany ma też właściwości przeciwzapalne. Dzięki swoim cechom ma naprawdę szerokie zastosowanie.

Zaczniemy od trądziku. Olejek, dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym pozwala walczyć z jednym z powodów problemu. Tak, dokładnie. Mowa o bakteriach. Olejek herbaciany w pewien sposób też wysusza zmiany trądzikowe. Najprościej na patyczek kosmetyczny „nałożyć” 1-2 krople. Następnie posmarować miejsce, gdzie zmiany wystąpiły.

Olejek herbaciany jest też polecanym, naturalnym sposobem przy grzybicy stóp. Mało przyjemna dolegliwość, której w żadnym wypadku nie można zbagatelizować. Olejek dodaje się do kremów. Może być „zwykła” Nivea. Kolejne zastosowanie olejku herbacianego związane jest bólami stawowymi i mięśniowymi. Dotyczy to zarówno sytuacji w której są one efektem wysiłku fizycznego, jak i jeśli związane z reumatyzmem.

Łupież – kolejna dolegliwość w przypadku której olejek herbaciany znajduje zastosowanie. Sposób jest dość prosty. Do szamponu, którego używamy przy walce z łupieżem, dodajemy parę kropel olejku właśnie. I gotowe. Taki miks sprawdzi się również przy przetłuszczających się włosach. Olejek, jeśli już jesteśmy w okolicach głowy, ma zastosowanie przy wszawicy. W tym wypadku również kilka jego kropel dodaje się do szamponu.

Jeśli myślicie, że to wszystko co można wycisnąć z olejku eterycznego, to się mylicie. Jest on też polecany jako naturalna metoda na infekcje górnych dróg oddechowych. Nie powinno to wywołać żadnego zdziwienia. W końcu jak wspomniałem, olejek ma działanie przeciwwirusowe. Przy przeziębieniu wykorzystuje się przede wszystkim inhalacje. Zresztą, te ostatnie pomocne są również przy uporczywym katarze, ale i w problemach z zatokami. Na koniec jeszcze jedno zastosowanie olejku herbacianego. Przyda się on wszystkim tym, którzy cierpią na zapalenie dziąseł. Poprawia on również zapach z ust.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *