Jakie znamy rodzaje trądziku? (cz. 2)
Z pierwszej części możecie się dowiedzieć między innymi o tym jakie leki mogą wywołać pojawienie się pryszczy. Zachęcam do zapoznania się z nią:). Dzisiaj między innymi problem, który związany jest z… pracą.
Trądzik zawodowy
I od niego właśnie zaczniemy. Pewne zmiany skórne mogą wystąpić w związku z wykonywaniem niektórych prac. Zwykle chodzi o kontakt ze szkodliwymi substancjami. Mam tutaj na myśli między innymi oleje, ropę naftową i chlor. Często ta dolegliwość jest określana mianem trądziku kontaktowego. Ten ostatni to w zasadzie grupa dolegliwości w której występują zmiany skórne. O czym poniżej będzie się Wam dane przekonać:). Skupmy się w tym momencie na trądziku zawodowym. Występuje on u osób związanym między innymi z branżami: naftową, kosmetyczną i samochodową.
Zmiany skórne mają charakter grudek, a także krostek. To jednak nie wszystko. Zmiany mogą występować na różnych częściach ciała. Chociaż przyjmują one zwykle tam inną postać. W tym wypadku przede wszystkim należy ograniczyć, lub w miarę możliwości zlikwidować przyczynę przez którą pojawia się zmiany skórne.
Trądzik kosmetyczny
To kolejne problem zaliczany do wspomnianego wyżej „kontaktowego”. Jest on spowodowany przez nadreaktywność mieszków włosowych znajdujących się na skórze twarzy. Wynika ona z działania pewnych substancji. To przede wszystkim zawarte w kosmetykach barwniki, jak również związki chloru.
Ten typ trądziku najczęściej występuje u kobiet po 30 roku życia. W pewnym stopniu przypomina on typ pospolity. Natomiast zdarzają się przypadki, że ten trądzik objawia się poprzez torbiele. Zwykle jednak te zmiany – jak wspomniałem – to grudki, zaskórniki itd.
Proces ich pojawienia jest dość prosty. Używanie zbyt dużej ilości kosmetyków (ale też niezmywanie makijażu) może prowadzić do zatykania się ujść gruczołów łojowych. „Do głosu” dochodzą też kurz i bakterie. Efektem są właśnie zmiany trądzikowe.
Leczenie tej dolegliwości polega przede wszystkim na ustaleniu który z kosmetyków powoduje problem. Warto oczywiście również walczyć z objawami trądziku, a więc zmianami skórnymi. Natomiast zdarza się, że wystarczy samo odstawienie danego kosmetyku.