Kwasy tłuszczowe Omega – jakie mają właściwości?

Zawrotną karierę robią od kilkunastu lat. Na pewno powinny być one obecne w diecie. Mają ciekawe właściwości o których zaraz przeczytacie nieco więcej.

Najpierw jednak dość istotna – a często pomijana – sprawa. Zwykle pisze się, że to kwasy Omega 3 są najlepsze i one mają pozytywny wpływ. Generalnie jednak chodzi o to, aby w organizmie wzajemnie się one uzupełniały. Nie powinno też dojść do przewagi któregoś z kwasów tłuszczowych. Uzbrojeni w taką wiedzę, przechodzimy do właściwości.

Mniejsze ryzyko miażdżycy

To jedna z częściej wymienianych właściwości kwasów tłuszczowych. W jaki sposób pozwalają zmniejszyć ryzyko miażdżycy? Kwasy tłuszczowe pozwalają zmniejszyć poziom triacylogliceroli. Są one magazynowane w tkance tłuszczowej. To zapas energii. Natomiast jeśli będzie ich za dużo, to nasz organizm będzie miał problem.

Redukcja ciśnienia krwi

To kolejna, bardzo ważna dla naszego organizmu właściwość. Dlatego poleca się włączenie do diety kwasów tłuszczowych w sytuacji w której zmagamy się z nadciśnieniem. Dawka w oscylująca wokół 3 mg może pozwolić obniżyć ciśnienie skurczowe o około 2,1 mmHg. W przypadku rozkurczowego wartość ta wynosi 1,6 mmHg. W tym kontekście warto jeszcze wspomnieć że kwasy tłuszczowe poprawiają funkcjonowania śródbłonka naczyń krwionośnych.

Redukują stany zapalne

Ta właściwość zainteresuje wszystkich zmagających się z trądzikiem. Włączenie ich do diety przede wszystkim pozytywnie wpłynie na skórę. Stanowią one budulec ścian komórkowych skóry (między innymi oczywiście). Ich niedobór w diecie to większe ryzyko zmian zapalnych (również pryszczy), czy różnego rodzaju egzemy. To jednak nie wszystko. Kwasy tłuszczowe Omega potrafią zmniejszyć łojotok. To często występujący problem. Nie tylko przy trądziku.

Wspomagają odchudzanie

To ostatnia właściwość o której chciałem tutaj wspomnieć. Jaka jest rola kwasów tłuszczowych w procesie zrzucania kilogramów? Wspomniałem już o ograniczeniu komórek tłuszczowych. Ale to niejedyna kwestia, która jest tutaj istotna. Obecność kwasów tłuszczowych w pewnym stopniu wpływa też na łaknienie. Dzięki temu nie będzie nam się chciało jeść. O tym jak duże to udogodnienie na diecie, nikogo, kto próbował pozbyć się nadmiernych kilogramów, przekonywać nie trzeba:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *