Leczenie trądziku różowatego

Wywołałem ostatnim wpisem tę dolegliwość i postanowiłem przyjrzeć się jej nieco bliżej. Temu w jaki sposób można z nią walczyć. Odetchniemy na chwilę od „zwykłego” trądziku. W tym wypadku inne mamy przyczyny, ale przede wszystkim wiek, kiedy ta dolegliwość się pojawia.

źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Gdzie i kiedy?

Zanim o tym w którym miejscu należy szukać symptomów tej dolegliwości, najpierw o tym kiedy możemy się ich spodziewać. Najczęściej chorują kobiety w okolicach czterdziestego roku życia. W żadnym wypadku nie oznacza to, że panowie powinny się czuć bezpiecznie. Owszem mężczyźni rzadziej zmagają się z tym problemem, ale z kolei może mieć on u nich poważniejsze skutki. Przede wszystkim bardziej widoczne.

Jeśli chodzi o same objawy i to gdzie mogą się pojawić, to wypada zacząć od tego, że wyróżniamy kilka postaci trądziku różowatego. Po pierwsze to przewlekłe schorzenie skóry może mieć postać grudkowo – krostkową, rumieniową i oczną. To już nieco nam mówi o symptomach. Objawy to między innymi rumień właśnie, oraz grudki. Zaczniemy od tego pierwszego, bo też i on pojawia się na początku rozwoju choroby. To nic innego jak zaczerwienienie twarzy. Pojawia się no w różnych sytuacjach, niekoniecznie jednak można w prosty sposób uzasadnić jego przyczynę (np. wysiłkiem fizycznym). Następnie mamy grudki i krostki. To czas największego zróżnicowania choroby. Objawy pojawiają się między innymi na twarzy (głównie czoło, nos i policzki). Zmiany mogą wystąpić na plecach i dekolcie.

W jaki sposób leczy się trądzik różowaty?

W ostatnim wpisie nieco na ten temat już napisałem (wspominałem między innymi preparat Revitol Rosacea Cream). W temacie leczenia często podnosi się kwestię diety. O ile nie ma jasnych i przekonujących dowodów, to jednak warto o paru rzeczach pamiętać. Po pierwsze trądzik tego typu nie lubi ostrych rzeczy. Lepiej więc z diety w dużym stopniu wyeliminować ostre przyprawy. Zresztą będzie to też z pożytkiem dla całego naszego organizmu. Kolejna sprawa to „sztuczne” jedzenie. W tym wypadku pewnie można by napisać spory elaborat na temat możliwego wpływu dodatków do żywności na stan skóry. Ograniczę się jednak do stwierdzenia, że lepiej w dużych ilościach ich unikać. Łatwo na pewno nie będzie. Przy tej dolegliwości zaleca się też unikanie kortykosteroidów.

Leczenie trądziku różwatego może być „kosmetyczne”. Co to oznacza? To między innymi mezoterapia beizgłowa. W walce z tym problemem wykorzystuje się też i farmakologię. Może to być leczenie ogólnoustrojowe. W tym wypadku mowa między innymi o antybiotykach. Leczenie jest też miejscowe. W takiej sytuacji też są antybiotyki, ale pod postacią np. kremów. Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny między innymi unikać zbyt dużej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Z drugiej strony szkodliwe mogą być też zbyt niskie temperatury. Koniecznie jest unikanie stresu. Palenie również nie jest wskazane przy tym problemie skórnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *