Nagietek lekarski – poznaj koniecznie jego właściwości

I to nie tylko jeśli chcesz wspomóc swoją skórę. Nazwa tej rośliny nie wzięła się znikąd:). Nagietek lekarski ma kilka ciekawych właściwości, które są chętnie wykorzystywane przez zwolenników medycyny naturalnej.

Pomaga oczom

To jedna z częściej wykorzystywanych właściwości tej rośliny. Jeśli jesteśmy po nieprzespanej nocy, abo kilkudniowym maratonie w pracy przed komputerem, to nasze oczy będą w katastrofalnym stanie. I nagietek może im pomóc. Można też oczywiście zastosować inne domowe metody. Takie jak chociażby nałożenie torebki herbaty, czy zielonego ogórka na oczy. To jednak nagietek sprawdzi się najlepiej. I to nie tylko w przypadku zmęczonych oczu. Roślinę tę poleca się również przy zapaleniu spojówek.

Wspomaga wątrobę

To kolejna ważna właściwość nagietka. Do tego stopnia ma on pozytywny wpływ na wątrobę, że wykorzystuje się go w leczeniu naturalnymi metodami schorzeń tego narządu. Chociażby związanych z niewystarczającą ilością wydzielanej żółci. Napary z nagietka są też polecane jako sposób na schorzenia atakujące układ pokarmowy.

Pozytywny wpływ na skórę

To nas interesuje oczywiście tutaj najbardziej. Przede wszystkim wśród zalet nagietka związana z wpływem na skórę wymienić należy przyspieszanie gojenie ran. To można wykorzystać w przypadku trądziku. Roślina ta jest pomocna w walce ze stanami zapalnymi skóry. Wpływa pozytywnie na stan naskórka. Nagietek wykazuje również pewne działanie przeciwbakteryjne.

Stany zapalne jamy ustnej

Na takie dolegliwości przygotujcie sobie napar z nagietka. Jeśli macie problem z gardłem, to również roślina ta będzie dobrym rozwiązaniem. Nagietek poradzi sobie z owrzodzeniem atakującym jamę ustną.

Czy to wszystkie właściwości nagietka?

W żadnym wypadku:). Pomoże pozbyć się siniaków i oparzeń. Roślinę tę stosuje się też na ukąszenia. Nagietek ma właściwości uspokajające. Obniża tętno. W podobny sposób działa na tętno. Warto też wspomnieć o tym, że nagietek reguluje cykl miesiączkowy. Ma również działanie moczopędne. Wspomaga odporność naszego organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *