Oliwa z oliwek – poznaj jej właściwości

Chociażby dlatego, że sprawdza się jako domowy sposób pielęgnacji skóry. Nie tylko jednak o czym zaraz będziecie mogli się przekonać. Weźmy więc oliwę z oliwek pod lupę.

Faworyt dietetyków

Może nieco przesadzam, ale bez wątpienia jest bardzo częstym polecanym olejem dla osób, które chcą prowadzić zdrowy tryb życia. A przy okazji pozbyć się paru zbędnych kilogramów. Oliwa z oliwek obniża między innymi poziom tzw. złego cholesterolu (dokładniej chodzi o frakcje lipidowe, ale nie będę się tutaj rozpisywał na ten temat). Na diecie sprawdzi się jako zastępstwo dla tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. A tego na diecie należy unikać.

Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi

Właśnie z powodu obniżania wspomnianego „złego” cholesterolu. Ma wpływ między innymi na największą obok stresu – przynajmniej tak się obecnie uznaje – chorobę cywilizacyjną, czyli otyłość. Ona z kolei znacząco zwiększa ryzyko chociażby zawału serca. Trzeba też wspomnieć o cukrzycy. Oliwa chroni więc przed nimi. Warto o tym pamiętać.

Pozytywnie wpływa na wzrok

A to dzięki obecności witaminy A. Niedobór tej ostatniej to sporo problemów. Jednych z nich jest tzw. kurza ślepota. Określana mianem „zmierzchowej”. Problemem zaczyna być widzenie na przykład w słabo oświetlonym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że nieleczona może prowadzić do poważnych problemów. Do tego sama kurza ślepota bywa objawem dystrofii siatkówki.

Oliwa na trądzik

Dokładnie rzecz biorąc poleca się ją sposób na zapobieganie bliznom. Przede wszystkim zawiera w sobie witaminy mające pozytywny wpływ na skórę. Wspomagają one też gojenie wspomnianych blizn. Oliwa to także działanie nawilżające. Przypisuje się jej właściwości przeciwbakteryjne. Dzięki temu można ją stosować jako domowy sposób na trądzik. Chociaż pomoże jedynie na objawy tej dolegliwości. Oliwa można po prostu wcierać w skórę. Może być też składnikiem naturalnego peelingu.

Dobre rozwiązanie na włosy

Stosowana do ich pielęgnacji, a także jako domowy sposób wspomagający porost fryzury. To dzięki obecności przeciwutleniaczy, w tym pewnych witamin. Oliwa to właściwości regenerujące i jak wspominałem nawilżające. To pomaga skórze głowy, a w dłuższej perspektywie również włosom. Oliwę bardzo często stosuje się jako jeden ze składników maseczek na te ostatnie. Można ją na przykład łączyć z żółtkiem jajka. Jeśli oliwa ma przynieść efekty trzeba ją stosować w sposób regularny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *