Pierwiastki, których potrzebuje skóra

Nowy rok postanowiłem zacząć od grupy tematów, określonych przeze mnie jako „podstawowe”. Na pierwszy ogień idzie skóra i jej stan. Od tego właśnie w dużej mierze zależy to jak będziecie radzić sobie z trądzikiem. To dość oczywiste. Im gorzej wygląda skóra, tym większy problem. Jednym ze sposobów kontrolowania jej stanu jest dostarczanie pewnych składników od wewnątrz.

W diecie musi być cynk

Bez niego ani rusz. Skóra to jedno. Prawda jest jednak taka, że cynk to niezwykle istotny pierwiastek dla całego Waszego organizmu. Zacznę może od tego, że jest on powiązany z kilkudziesięcioma enzymami. Cynk to między innymi praca grasicy, trzustki i przemiana węglowodanów, białek i tłuszczy. Mało? Cynk to też układ odpornościowy. Chroni nas przed różnego rodzaju infekcjami.

Jaki wpływ ma na skórę? Po pierwsze przyspiesza gojenie ran. To przy trądziku dość ważne. Cynk łagodzi również podrażnienia, które mogą się pojawić na skórze. To pierwiastek, który jest chętnie wykorzystywany jako składnik w preparatach na trądzik. Nie jako główna siła, ale raczej jako pomocnik. Tak jest na przykład w Nonacne (uznany przez wielu za przełomowe rozwiązanie na trądzik).

ZAMÓW NONACNE 20% TANIEJ!!

Wróćmy do diety. Gdzie szukać cynku. Przede wszystkim w owocach morza. To akurat nie jest dobrą informacją dla wielu osób. Pierwiastek ten obecny jest też chociażby w kaszy gryczanej. Podgryzać możecie pestki z dyni i słonecznik.

Produkty wysokobiałkowe

Ich akurat w diecie nie powinno być zbyt dużo, ale bez nich skóra się nie obejdzie. Jadłospis zbyt bogaty w białko, to poważny problem dla naszego organizmu ( pewnie słyszeliście o diecie Dukana). Nie na tym jednak się będziemy skupiać. Wasza skóra potrzebuje produktów wysoko białkowych. Mamy w nich siarkę. Minerał naprawdę istotny dla funkcjonowania organizmu. Już w Starożytności siarki używano do leczenia chorób skóry. Po pierwsze odpowiada w pewnym stopniu za regenerację naskórka. Stosuje się ją w leczeniu chorób skóry w przebiegu których występuje chociażby nadmierne rogowacenie.

Siarkę warto dostarczać przez jadłospis. Niech w Waszym menu będą obecne mięso (najlepiej drób) i jajka. Oczywiście nie powinno też braknąć produktów mlecznych. Siarka to też chociażby cebula. Tak przy okazji dodam, że stosuje się jako naturalny sposób na trądzik. I już wiecie dlaczego:).

Na pewno warto zadbać o odpowiednią ilość krzemu w diecie. To kolejny pierwiastek ważny dla stanu skóry. Przy trądziku również. Krzem między innymi reguluje wydzielanie sebum. To większa szansa na zmniejszenie ilości pryszczy. Dzięki temu pierwiastkowi można zapomnieć o nadmiernej potliwości. Zmniejsza też swędzenie skóry.

Gdzie go szukać? Przede wszystkim w pokrzywie i skrzypie. To bez wątpienia jedne z najlepszych źródeł tego pierwiastka. Warto więc „uzbroić”się w herbaty ziołowe zawierające obie rośliny. Krzem możecie też znaleźć w mniszku lekarskim. Smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *