Poznaj właściwości bzu czarnego
To gatunek rośliny, który zwykle wymienia się w kontekście walki z infekcjami górnych dróg oddechowych. To jednak niejedyna umiejętność czarnego bzu.
Ogólne informacje
Spotkać się można z różnymi nazwami. Zależnie od regionu Polski bez określa się bziną, buziną czy hyczką. A to tylko trzy z wielu nazw. Wyróżnia się kilka podgatunków bzu czarnego. Rośliny tej szukać można w zasadzie na terenie całego kraju. Jeśli spojrzymy nieco bardziej globalnie, to bez porasta między innymi tereny Azji i północnej części Afryki.
To krzew (bardzo rzadko drzewo) osiągający do 10 metrów wysokości. Najbardziej charakterystycznym elementem są oczywiście owoce. Mięsiste „kulki”. Przyjmują barwę fioletowo -czarną. Chociaż w sumie to też i kwitnące kwiaty mocno „odznaczają” tę roślinę. Czyniąc ją bardzo widoczną.
Jakie właściwości ma czarny bez?
Zacznę może od tego co wspominałem we wstępie. Czarny bez poleca się w przypadku, gdy dopadnie nas infekcja górnych dróg oddechowych. W tym wypadku wykorzystuje się sok z owoców. Pomoże on nie tylko w przypadku przeziębienia. Stosuje się go również przy zaburzeniach trawienia. Spotkałem się też z pomysłem wykorzystywania go przy nerwobólach. Owoce stosuje się, wracając jeszcze do układu pokarmowego, w przypadku zaparć.
Czarny bez w kosmetykach
To interesuje nas tutaj najbardziej. Czarny bez może być naturalnym kosmetykiem. Będzie pomocny w przypadku, gdy macie dość „trudną” cerę w pielęgnacji. Czarny bez przede wszystkim łagodzi podrażnienia skóry. Radzi sobie też ze stanami zapalnymi. To akurat istotna informacja dla wszystkich walczących z trądzikiem.
Czarny bez wspomaga ukrwienie skóry. Dlatego tak chętnie jest stosowany przez kobiety dojrzałe. Substancje zawarte w czarnym bzie mają właściwości regenerujące. W pewnym stopniu oczywiście. Radzą sobie też z wolnymi rodnikami. To efekt obecności silnych antyoksydantów. Wymienię jedynie witaminę C.
Wracając jeszcze na koniec do trądziku, to czarny bez można wykorzystać jako preparat oczyszczający skórę. Dodatkowo możecie spodziewać się działanie dezynfekującego. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. To akurat w przypadku walki z trądzikiem bardzo ważna sprawa.
Przydatny tekst, zwięzły, konkretny.