Poznaj właściwości jeżówki

To roślina, którą zwykle wymienia się w kontekście walki z przeziębieniem. Ma ona jednak dużo więcej właściwości i warto poznać. Przyda się też osobom walczącym z trądzikiem. Po kolei jednak.

Czym jest jeżówka?

To właściwie rodzaj roślin. Należy do niego 9 gatunków. Występują one naturalnie w Ameryce Południowej. Najbardziej znana jest jeżówka purpurowa i to jej przypisuje się najwięcej właściwości. To zresztą roślina którą bez większych przeszkód można uprawiać. Jest ona odporna na mróz.

Jakie właściwości ma jeżówka?

Jak wspomniałem najwięcej do powiedzenia ma purpurowa i to na niej się skupimy. Jest ona polecana osobom, które chcą się uchronić przed infekcjami dróg oddechowych. Najlepiej więc sprawdza się w okresie zimowym. Można – jak już wspomniałem – stosować ją jako naturalny lek na przeziębienie.

Jeżówka jest też polecana na opryszczkę. Jeśli tylko pojawi się w okolicach ust owrzodzenie warto w nią zainwestować. Co ciekawe maść z soku tej rośliny wykorzystuje się również w przypadku atopowego zapalenia skóry, egzemy i owrzodzeń. Jak więc widać ma ona pozytywny wpływ na skórę. Co oczywiście od razu nasuwa oczywiste pytanie

Czy jeżówka pomoże na trądzik?

Ma właściwości przeciwbakteryjnie i pozytywnie wpływa na skórę. To oznacza, że w pewnym stopniu pozwala walczyć z objawami trądziku. Z samą przyczyną sobie nie poradzi, bo ta leży gdzie indziej. Na pewno jeżówka wspomaga gojenie się skóry i to ważna informacja, jeśli zmagasz się z tą dolegliwością.

Kto powinien unikać jeżówki?

Niestety nie każdy może ją stosować i są pewne przeciwwskazanie. To między innymi nadwrażliwość na pewną grupę roślin. To między innymi nagietek, mniszek i krwawnik. Istnieją też poważne choroby w przypadku których unikanie jeżówki jest wręcz koniecznością. Tutaj zwykle wymienia się stwardnienie rozsiane i problemy z wątrobą. Kolejna sprawa to leki, które mogą upośledzać działanie tej ostatniej. To jednak wciąż nie wszystkie przeciwwskazania. Jeśli mamy problemy z chorobami szpiku również powinniśmy unikać stosowania jeżówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *