Poznaj właściwości skrzypu polnego

To roślina zwykle spotykana w kontekście ratowania włosów. Ma ona jednak właściwości, które warto się zainteresować w momencie, gdy walczysz z trądzikiem.

Skrzyp polny – ogólne informacje

Jak zwykle u mnie zaczynamy od przewertowania encyklopedii;). Skrzyp polny to gatunek występujący przede wszystkim w Europie. W Polsce to roślina pospolita. Znajdziemy ją nie tylko na nizinach. Występuje ona też w pewnym partiach gór. Najbardziej charakterystycznymi „elementami” tej rośliny są pęd płonny i zarodnionośny. Ten drugi pojawia się wczesną wiosną. Zwykle osiąga do 30 centymetrów. To na nim powstają zarodniki. Z kolei pęd płonny pojawia się końcem wiosny. Osiąga do 40 centymetrów.

Właściwości skrzypu polnego

Zacznę od tego czemu roślina ta je zawdzięcza. Ziele skrzypu zawiera bardzo duże ilości krzemionki. Oprócz tego pewne ilości flawonoidów (przeciwutleniacze) i saponin. To jednak nie wszystko. Skrzyp to też żelazo i mangan.

Duża ilość krzemionki to dobra informacja, jeśli chcecie chronić się przed kamieniami w układzie moczowym. Skrzyp zapobiega ich powstawaniu. Do tego jest to roślina, którą wykorzystuje się w przypadku chorób dotykających układu moczowego. Mam tutaj na myśli między innymi dnę moczanową.

Skrzyp w pewnym stopniu działa rozkurczowo na drogi żółciowe. Ciekawostką jest to, że w pewnym stopniu roślina ta wykazuje działanie uspokajające. Chociaż tak szczerze powiedziawszy to nie spotkałem się z wynikami badań, które by dotyczyły ludzi. Wiem, że sprawdzano to działanie skrzypu na szczurach.

Skrzyp poleca się kobietom zmagającym się z obfitą miesiączką. Medycyna naturalna „stosuje” naszego dzisiejszego bohatera również w przypadku problemów z hemoroidami, oparzeniami i przy zapaleniu jamy ustnej.

Oczywiście chętnie wykorzystujemy ją na wypadające włosy. Skrzyp polny wspomaga między innymi porost. Dlatego znajdziecie go w preparatach na wypadanie włosów.

Skrzyp a trądzik

Przede wszystkim roślina ta wspomaga skórę. Można ją stosować do jej przemywania. Sprawdzi się w tzw. cerze trudnej. Skrzyp jest jednym ze składników preparatu o nazwie lotion. Ten ostatni służy głównie do zmiękczania skóry. Można go też wykorzystać od oczyszczania jej. To przydatna właściwość jeśli zmagacie się z trądzikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *