Poznaj wpływ cukru na Twój organizm (w tym na trądzik!)

Odsądzany od czci i wiary. Obarczany za wszystkie możliwe katastrofy dotykające naszego zdrowia. Portale internetowe „krzyczą”, aby koniecznie wyrzucić go z diety. A wtedy – jak za dotknięciem różdżki – wszystkie problemy znikną. Jak jest w rzeczywistości?

Zacznijmy od tego, że…

Cukier cukrowi nierówny. Nie każdy z Twojego jadłospisu powinny wylecieć. Cukier podzielimy na ten występujący w produktach żywnościowych naturalnie i tzw. dodany. Tego pierwszego unikać należy jedynie w dużych ilościach. Ale też nie zawsze.

Mamy jak wiadomo cukry proste i złożone. Te drugie bardzo często wymienia się w kontekście diet odchudzających, lub po prostu zdrowego odżywiania. Zapewniają nam energię na dłużej. Cukry proste występują na przykład w owocach. W tym wypadku jak wiadomo mogą być one świetną przekąską, lub wspomóc nas po dużym wysiłku, kiedy potrzebujemy energii. To naturalne źródło cukrów prostych. I to dobre.

Cukier dodany to między innymi syrop kukurydziany, słód jęczmienny i syrop glukozowo – fruktozowy. To produkty, które tak naprawdę stworzono po to, by obniżyć nieco koszt produkcji i robić tak pożądane przez nas słodycze. I to właśnie one – w dużych ilościach – są naszym wrogiem.

Nadmiar cukru w organizmie to…

Popatrzcie na poniższą listę:

♦ Nadwaga (nie jest głównym czynnikiem prowadzącym do nadmiaru kilogramów, ale jest jedną z przyczyn)

♦ Uzależnienie od cukru

♦ Zmęczenie i brak energii

♦ Problemy z układem odpornościowym

♦ Problemy ze skórą (o tym więcej za chwilę)

♦ Nieprawidłowa praca nadnerczy

A to tylko kilka z możliwości. Dlatego warto uważać i nie zajadać się nim bez opamiętania. Tym bardziej jeśli macie problemy ze skórą.

Jak cukier wpływ na trądzik?

Przede wszystkim obwinia się go o stany zapalne. Cukier w dużych ilościach może się do nich przyczyniać. Efektem jest nadmierna ilość pryszczy. Obwinia się go też za występowanie problemów z pracą gruczołów łojowych. Dokładnie rzecz biorąc może powodować nadmierne wydzielanie sebum. To też problem przy trądziku, z czego doskonale zdajesz sobie sprawę. Co ciekawe spotkacie się też z tym, że nadmierne spożywanie cukru, może mieć odwrotny skutek. To znaczy pojawi się problem zbyt suchej skóry. Jak więc widać – naprawdę lepiej go unikać:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *