Sposób na stres

Zaraz, zaraz. Co tutaj robi stres? To tylko na pozór jest dziwny temat w kontekście trądziku. I za chwilę się o tym przekonacie. Jeśli chodzi o same sposoby, chciałbym skupić się głównie na pewnych zmianach w codziennej diecie.

stres

Zaczniemy może od tego, czym jest stres. Wyróżnić można jego trzy rodzaje (chociaż to kwestia jaką przyjmiemy definicję, ale nie będziemy się teraz nad tym rozdrabniali). Stres może być pozytywny, negatywny i obojętny. Ten pierwszy motywuje nas do działania. Stres może jednak działać na nas negatywnie, wywołując przy okazji również różnego rodzaju objawy. To nas tutaj będzie najbardziej interesowało. Dana sytuacja może też u nas nie wywoływać żadnych emocji. Co jedna nie znaczy, że nie będzie miała ona wpływu na inne sposoby.

Stres może wzmacniać pracę gruczołów potowych i to jest właśnie to co łączy go z trądzikiem. Czy zauważyliście, że nerwowe sytuacje powodują nadmierne pocenie? To problem nie tylko natury estetycznej, ale również może mieć to wpływ na trądzik. Oczywiście mówimy o sytuacji w której ten pot będzie występował na skórze twarzy, tworząc w ten sposób kolejny czynnik mogący zwiększać natężenie trądziku.

Jak poradzić sobie ze stresem?

To jest pytanie. Najlepiej go unikać, ale o tym, że nie jest to proste, nikogo przekonywać nie muszę. Na pewno istotne jest przynajmniej czasowe odcięcie się od problemu powodującego stres. W walce z nim ważna jest również dieta. Zwykle, kiedy stres jest przewlekły, to jadłospis staje się mało zbilansowany. Pozbawiony przez dłuższy czas pewnych składników wywoła różne sygnały ze strony organizmu. Niektóre z witamin i pierwiastków są potrzebne aby zwalczać stres.

Na początek magnez. To najczęściej chyba wymieniany pierwiastek w kontekście nerwów. Bardzo łatwo o jego niedobór. Kiedy on już wystąpi, to możecie być pewni sygnałów ze strony układu nerwowego. Gdzie możecie znaleźć ten pierwiastek? Ot chociażby w czekoladzie. Nie tej słodkiej jednak. Im bardziej będzie ona gorzka, tym więcej w niej magnezu. To zasługa kakao. Pierwiastek ten znajdziecie też warzywach. Tutaj warto postawić na szpinak, fasolę i groch. Magnez to też w końcu kasza gryczana.

Kolejny, istotny z punktu widzenia walki z trądzikiem składnik, to witaminy z grupy B. One między innymi wspomagają wchłanianie magnezu. Witaminy te znajdziecie w brokułach, kapuście, kaszach, drobiu i rybach. Istotne z punktu widzenia stresu są witaminy B1, B2 i B6. W produktach, które wymieniłem, znajdziecie dokładnie te składniki.

Przy stresie trzeba też zwrócić uwagę na wapń i cynk. W przypadku gdy zbyt mało jest tego pierwszego, to prawie na pewno osłabnie Wasza odporność na stres. Wapń to przede wszystkim nabiał. Cynk z kolei, to pierwiastek, który ważny będzie nie tylko z punktu widzenia samego stresu, ale i trądziku. Jego niedobór to gorszy stan skóry. Cynk pomaga radzić sobie ze stresem. Znajdziecie go przede wszystkim w owocach morza. Ci, którzy za nimi nie przepadają, mogą wybrać rośliny strączkowe (głównie fasola i groch) i chude mięso.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *