Szałwia lekarska – poznaj jej właściwości

Ma wiele ciekawych „umiejętności”. Również takich, które okażą się przydatne w walce z trądzikiem. I o nich też oczywiście napisałem. Co jeszcze warto wiedzieć o szałwii lekarskiej?

Stosowana jako przyprawa

Co istotne trzeba ją zrywać (dokładniej to liście) przed okresem kwitnienia. Szałwię wykorzystuje się jako przyprawę do sałatek, ale również potraw mięsnych. Roślina ta sprawdzi się również w przypadku ciast i deserów. Jako ciekawostkę dodam, że w Niemczech szałwia jest dodawana dań z węgorza. Trzeba jednak uważać na ilość tej rośliny w naszych potrawach. Ma gorzkawy smak.

Wpływ na układ pokarmowy

Przede wszystkim pomaga wzbudzać soki trawienne. To bardzo ważna właściwość. Dzięki temu szałwia wspomaga przemianę materii. Przydatna funkcja przy odchudzaniu. Jeśli dodamy ją do tłustych potraw, unikniemy w ten sposób poważniejszych problemów żołądkowych i dolegliwości z tym związanych. Jest polecana chociażby przy wzdęciach.

Wpływa na skórę

Czyli to co nas tutaj najbardziej interesuje. To w liściach szałwii znajdują się drogocenne dla skóry składniki. Olejek eteryczny pozwala między innymi walczyć z wypryskami. W przypadku trądziku mamy kilka możliwości. Po pierwsze można stosować napary z szałwii. Po drugie jako środek oczyszczający (w postaci parówek). W pewnym stopniu szałwia ogranicza wydzielanie sebum. Zmniejsza też ilość pryszczy. Znajdziecie też gotowe kosmetyki w których znajduje się wyciąg z tej rośliny.

Na zakażenia i infekcję

Dzięki swojej właściwości związanej z niszczeniem bakterii. To między innymi oznacza, że pomoże jeśli w naszych ustach pojawią się afty i pleśniawki. To oczywiście nie wszystko. Płukanie ust naparem z szałwii poleca się w przypadku problemów z migdałkami. Stosuje się ją też przy infekcjach gardła. Również do jego płukania.

Na pot

W pewnym sensie już ten temat poruszyłem, ale teraz go rozwinę. Idą cieplejsze dni – zmora osób zmagających się z nadmiernym poceniem. Szałwię lekarską można wykorzystać jako naturalny sposób na ten problem. Jeśli jego powodem jest nieprawidłowa pracy tarczy. Powodem potliwości może być nerwowość. Jeśli mocno pocą się nam nogi, to możemy przygotować sobie kąpiel z szałwią. Powinno to nam pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *