To nie jest trądzik

Zdarza się, zwłaszcza kiedy przez dłuższy czas zmagamy się z pryszczami i nie możemy się ich pozbyć, że wszelkie zmiany skórne przypisujemy temu problemowi. Niejako można powiedzieć „z rozpędu”. Jeśli jednak przyjrzymy się tym zmianom bliżej, to okaże się że mamy do czynienia zupełnie z inną dolegliwością niż trądzik. Z jaką?

Zapalenie mieszków włosowych

Zaczniemy od tego problemu. Pojawia się on zwykle po goleniu lub depilacji. W miejscu gdzie proces został przeprowadzony wystapią wykwity skórne. Z czym są one związane? Z podrażnieniem skóry i ujścia gruczołów łojowych. Tych samych, które i przy trądziku robią sporo problemu, chociaż mają też one ważne zadanie do spełnienia. Rozróżnia się dwa rodzaje zapalenia mieszka. Może być ono infekcyjne i nieinfekcyjne. W tym pierwszym przypadku najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Prym wiodą tutaj gronkowce złociste. Jeśli przydarzy się Wam taki problem zdrowotny, to w żadnym wypadku nie można go lekceważyć. Na pewno nie należy wyciskać zmian, które się pojawiły. Zwykle w tym wypadku przepisywane są specjalne maści, które mają pomóc.

Łupież pstry

No dobra, ciężko pomylić objawy trądziku z tym problemem, ale w ferworze walki z tym ostatnim, możemy to faktycznie zrobić. Łupież pstry lubi się pokazyważ ponoć właśnie w okresie letnim. Co to właściwie za choroba? Fachowo określa się ja mianem powierzchownego zapalenia naskórka. Wywoływane jest ono przez drożdżaki. To, że faktycznie można przypisać objawy tego problemu właśnie do symptomów trądziku, jest efektem tego, że łupież pstry najczęściej występuje w okresie dojrzewania. Bardzo rzadko ten problem może też wystapić u dzieci.

Symptomy zwykle pojawiaja się na klatce piersiowej, tułowiu i owłosionej skóry głowy. Są to różowe i żółtobrunatne plamy. Mają one nieregularny kształt i wielkość do 4 mm. Wspomniałem o tym, że łupież pstry lubi się pokazywać latem. Można to rozumieć dwojako. Chodzi m.in. o to, że te zmiany skórne się „nie opalają”. Będą więc faktycznie odznaczać się na skórze.

Tradzik różowaty

To z kolei problem, który dotyczy już nie okresu dojrzewania, tylko zdecydowanie późniejszego etapu życia. Uważać powinny szczególnie kobiety, bo to im przytrafia się ten problem. Chociaż z drugiej strony to u mężczyzn może mieć gorsze efekty. Trądzik różowaty to nie jest trądzik pospolity. To inny problem zdrowotny, chociaż pewne objawy możemy pomylić. Dokładniej rzecz biorąc to jeden, czyli zmiany skórne w postaci krostek, które przy trądziku różowatym występują.

Inne symptomy to zaczerwienienie skóry i tzw. pajączki. W czasie choroby może dochodzić do zaostrzeń i cofania się objawów. Jak wspomniałem symptomy pojawiają się po okresie dojrzewania. Uściślając napisałbym nawet „dużo później”. Najczęściej problem ten dotyczy kobiet po czterdziestym roku życia. Faktem jest jednak, że pierwsze objawy mogą pojawić się dużo wcześniej. W leczeniu tego problemu stosuje się między innymi konkretne leki, preparaty (np. Revitol Rosacea Cream), a także unikanie pewnych czynników mogących zaostrzać objawy tej choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *