Trądzik – czym jest?
Dzisiaj postanowiłem sięgnąć samego źródła problemu. Odpowiemy sobie na pytanie „Czym w zasadzie jest trądzik?”. Skąd się bierze i czy koniecznie musi zaatakować akurat Ciebie. Przed Wami krótkie kompendium wiedzy podstawowej na temat trądziku.
Czym jest?
Najprościej odpowiedzieć: chorobą okresu dojrzewania. O ile pierwsza część się zgadza, o tyle druga wymaga pewnego uściślenia. Faktycznie wtedy się pojawia. Natomiast okres dojrzewania kojarzy się nam z nastolatkami. Sam trądzik jednak może pojawić się wcześniej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat obniżyła się granica wiekowa. W Stanach Zjednoczonych trądzik pojawia się już o 10 latków. Co raz więcej przypadków jest też wśród dziewczyn. To też jest pewnego rodzaju zmianą. A jak już jesteśmy przy płciach. Częściej faktycznie na trądzik cierpia chłopcy. Tak jeszcze z ciekawostek, to przypomniała mi się jeszcze pewna zależność związana z miejscem zamieszkania. Dużo więcej przypadków, ale i natężenie zmian tradzikowych obserwuje się w krajach uprzemysłowionych.
Dlaczego się pojawia?
Czynników jest kilka, a jednym z nich są zmiany hormonalne. Jak wiadomo okres dojrzewania, to czas kiedy się one pojawiają. Problemem są przede wszystkim androgeny, czyli męskie hormony. Wywołują one sporo zmian w organizmie. Między innymi skutkiem ubocznym burzy hormonów jest nadmierne wydzielanie sebum. To jest dokładniej rzecz biorąc stymulowane przez DHT. Jest to aktywna forma testosteronu. To tak w ramach ciekawostki. Warto też wiedzieć, że bardzo dużo do powiedzenia, mają czynniki genetyczne.
Skad biora się pryszcze?
Można wskazać kilka czynników. Po pierwsze wspominane wyżej nadmiernie wydzielanie sebum. Samo w sobie jednak nie będzie ono jedynym powodem pojawienia się pryszczy. Sporo do powiedzenia ma też brud i kurz. Prowadzą one do zatykania się ujść gruczołów łojowych. To w połączeniu z duża ilością sebum, prosta droga do pryszczy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry.
Kolejnym czynnikiem są bakterie. Dokładniej rzecz biorac ich nagromadzenie. Wyżej wymienione czynniki są pożywka bakterii. To one będą sprzyjały powstawaniu stanów zapalnych na skórze. Mówiąc nieco bardziej obrazowo, to ich namnażanie będzie powodowało pojawienie się wszelkich objawów związanych z tą choroba. Bakterie powodują pękanie ścian przewodu od wydzielania sebum. Skutkiem będą czerwone grudki i inne zmiany skórne. Wspomniane bakterie są na naszej skórze zawsze, ale nie oznacza to od razu pryszczy. Pozostałe czynniki w tej materii również są niezwykle ważne. W zasadzie to chodzi o ich współwystapienie.