Trądzik jako choroba zawodowa
Słyszeliście o tym? Jeśli nie, to warto się tematem zainteresować, bo być może jesteście w grupie osób narażonych na trądzik z powodu miejsca, gdzie pracujecie.
Jakie znasz przyczyny tej dolegliwości?
Od odpowiedzi na tak postawione pytanie należałoby zacząć. Pomęczmy się chwilę przy niedzieli;). Wiadomo, że trądzik w okresie młodzieńczym jest powodowany między innymi przez zaburzenia hormonalne związane z dojrzewaniem. Zwykle wtedy dotyczy chłopców, bo chodzi o męskie androgeny. Trądzik w późniejszym wieku może być wywołany między innymi przez stres i makijaż. Hormony też mają swoje do powiedzenia.
Kiedy trądzik jest związany z chorobą zawodową?
Gdy ta ostatnia jest jego przyczyną. Problemem jest długotrwałe wystawienie na działanie jakiegoś składnika negatywnie wpływającego na stan skóry. Zaczniemy od trądziku chlorowego. Nie zawsze będzie on oczywiście związany z pracą, ale postanowiłem go tutaj umieścić. Dolegliwość tego typu jest związana z dłuższą ekspozycją na chlor. Może więc wystąpić u takiej grupy zawodowej jak pracownicy basenu, ale nie tylko.
Zmiany skórne mogą się pojawić np. u dzieci chodzących na basen. Zresztą, jeśli i Ty lubisz tam przebywać, to również „masz na niego szansę”. Trądzik w tym wypadku rozwija się powoli. Zmiany skórne atakuje przede wszystkim okolice owłosionej skóry głowy. Mogą się one pojawić na małżowinach usznych.
Znacie trądzik smolny?
To już zdecydowanie bardziej związana z pracą dolegliwość. I to raczej dotykająca mężczyzn. Wynika to z grupy zawodów w których może wystąpić. To między innymi budownictwo. Taki trądzik występuje też u pracowników robót drogowych. Jeśli pracujesz na dachu, to też jesteś narażony na wystąpienie trądziku smolnego.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj tej dolegliwości wiązany z chorobami zawodowymi. Mam tutaj na myśli trądzik olejowy. W tym wypadku zmiany skórne również pojawiają się w wyniku długotrwałej ekspozycji na konkretny czynnik. To między innymi olej węglowy, smoła i kreozot. Na ten typ trądziku narażeni są pracownicy przemysłu maszynowego, budowlanego i samochodowego.
POZNAJ ROZWIĄZANIE NA KAŻDĄ PRZYCZYNĘ TRĄDZIKU
Objawy w przypadku obu typów zwykle pojawiają się po kilku miesiącach od początku ekspozycji. Zmiany skórne mogą być różne, ale to przede wszystkim zaskórniki i torbiele. Leczenie opiera się o usunięcie szkodliwego czynnik, leków opartych o pochodne witaminy A, oraz antybiotyki. Dużą rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.