Trądzik u niemowląt

W ostatnim czasie to już kolejny tekst, który nieco odbiega od głównej tematyki. Chciałem jednak pokazać, że trądzik jest nie tylko problemem nastolatków. Może pojawić się u dorosłych i właśnie u niemowlat. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

dziecko

Zacznijmy od tego, że jest to dolegliwość, która występuje w pierwszych tygodniach życia dziecka. Zwykle budzi poddenerwowanie rodziców, żeby nie napisać przerażenie. Spróbujmy więc zebrać dostępne informacje na temat trądziku niemowlęcego.

Skad się bierze?

Nie wiadomo. Pewnie nie takiej odpowiedzi się spodziewaliście. Jest to jednak prawda. Nie znamy obecnie bezpośredniej przyczyny trądziku niemowlęcego. Po prostu w pewnym momencie życia dziecka (zwykle w okolicach 3-4 tygodnia) mogą pojawić się pewne zmiany skórne. Nie w każdym jednak przypadku i trudno uchwycić przyczynę, chociaż powód wystąpienia samych objawów jest znany. Bardzo często są one mylone z alergią na mleko. Zmiany w obu tych dolegliwościach są jednak inne. Co oczywiście w żadnym wypadku nie oznacza, że nie można ich pomylić.

Spotkałem się z różnymi szacunkami w kwestii częstotliwości tego problemu skórnego. Według niektórych może on dotyczyć nawet 20% niemowlat. Zdecydowanie większa ilość przypadków to chłopcy. Za jeden z powodów uznaje się przenikanie w czasie ostatnich miesięcy ciaaży hormonów do organizmu dziecka. Ich nadmiar to ryzyko zmian skórnych. Zreszta nie tylko w tym przypadku to powód. Przecież zaburzenie poziomu hormonów jest też jedna z przyczyn tradziku młodzieńczego, ale również występowania tej dolegliwości u dorosłych. Za powód pojawienia u niemowlęcia uznaje się też czasem nieprawidłową pielęgnację (zbyt dużo oliwki).

Jakie są objawy?

Przede wszystkim mówimy tutaj o krostkach. Czasem widoczne są na nich białe „plamki”. Zmiany te generalnie „skupiają się” na twarzy dziecka. Mogą obejmować między innymi nos, okolice czoła i brody. Sam problem jest w zasadzie dla dziecka bezbolesny. Co jeszcze warto wiedzieć o symptomach tej dolegliwości? Wskazuje się między innymi, że zmiany skórne mogą się nasilać w wyniku przegrzania dziecka.

W jaki sposób sobie radzić?

Samego trądziku leczyć w zasadzie nie trzeba. Powinien on przejść po około 4 do 6 miesięcy. Ewentualną datą graniczną jest odstawienie dziecka od piersi. Istnieje za to spora grupa porad dotyczących pielęgnacji niemowlaka. Jedną z częściej powtarzanych jest niedopuszczenie do przegrzania. Warto też zwrócić uwagę na pranie ubranek. Kolejna sprawa to preparaty do pielęgnacji skóry dziecka.

Jak już napisałem trądziku niemowlęcego nie trzeba się obawiać. Chociaż to oczywiście nie oznacza, że trzeba go lekceważyć. Można na wszelki wypadek skonsultować się z lekarzem. To tyle na dzisiaj. Zapraszam do czytania i komentowania:).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *