Typowe choroby skóry cz. 1

To problemy zdrowotne których częstotliwość występowania określa się jako „duża”. Wśród tych dolegliwość znajduje się również trądzik. Nie od niego jednak zaczniemy opis tych chorób.

Czerniak

To choroba, która budzi strach na sam dźwięk jej nazwy. Nic w tym dziwnego należy do złośliwych chorób nowotworowych. Po pierwsze odznacza się ona bardzo szybkim wzrostem . Ma też tendencję do tworzenia przerzutów odległych. Jeśli chodzi o czynniki, które zwiększają ryzyko jest wystąpienia, to najczęściej wymienia się czerniak u kogoś z rodziny, jasną karnację i poparzenia słoneczne.

Kontaktowe zapalenie skóry

To często występująca dolegliwość. To choroba, która ujawnia się w przypadku kontaktu z substancją drażniącą lub alergenem. Diagnostyka przede wszystkim więc polega na ustaleniu co powoduje objawy. I czy jest to substancja drażniąca czy alergen. W tym celu zleca się między innymi test skórny. W przypadku tej choroby leczenie jest zależne od przyczyny. Stosowanie leków antyhistaminowe. Koniecznością też jest unikanie substancji drażniących lub alergenu. Jeśli to na przykład coś ze środków myjących, należy wcześniej zakładać gumowe rękawiczki.

Pokrzywka

Według statystyk dotyczy ona co piątej osoby na świecie. To choroba, która pojawia się na skórze pod wpływem działania jakiegoś czynnika. W tej grupie znajdują się między innymi pyłki, leki i pokarmy. W wyniku ich działania na skórze wystąpią wypukłe, blade bąble. Pokrzywka dzieli się na ostrą i przewlekłą. Ta pierwsza jest zwykle wywoływana przez alergię lub leki. Ostra pokrzywa trwa do 6 tygodni. Przewlekła powyżej.

Łuszczyca

To przewlekła i nawracająca choroba układowa. Jest schorzeniem uwarunkowanym genetycznie. Według statystyk dotyka ona 16 osób na 1000. Główną rolę w jej pojawianiu się odgrywają czynniki immunologiczne i nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Istnieje kilka rodzajów łuszczycy (między innymi zwykła, brodawkująca i wysiękowa). Pierwsza z wymienionych występuje najczęściej. Jej objawy to uwypuklone obszary skóry pokryte łuską (w kolorze srebrnym). Jedną z groźniejszych odmian jest łuszczyca stawowa. Powoduje one przewlekłe zapalenie tych ostatnich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *