Witamina B12 szansą w leczeniu trądziku?

Taką tezę stawiają naukowcy zespołu pod kierownictwem profesora Huiying Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Zaprezentowali oni wyniki badań, które mają jej dowodzić. Zanim o nich samym badaniu, to na poczatek parę słów na temat witaminy B12.Wiem, że jest sobota i dlatego postaram się ograniczyć lekcję od paru najważniejszych rzeczy. Nie będę Was też specjalnie męczył;).

badania

Czym jest witamina B12?

Po pierwsze kwestia nazwy. Spotkacie się z określeniem kobalamina. Skąd akurat taka nazwa? To dość proste. Nasz organiczny związek ma w swoim składzie kobalt (pierwiastek z grupy metali przejściowych). Nie będziemy wchodzili tutaj w szczegóły struktury chemicznej, bo w zasadzie jest nam to niepotrzebne. Istotna jest na pewno rola tej w witaminy w naszym organizmie. Jest ona ważnym koenzymem, który bierze udział w paru reakcjach. Te ostatnie są między innymi odpowiedzialne za przemianę węglowodanów i białek – składników nam niezbędnych. Witamina ta wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a nawet na nasz apetyt.

To jak ważny jest to dla naszego organizmu składnik, widać w sytuacji, gdy pojawi się jego niedobór. Niełatwo do niego doprowadzić, chociaż jest to oczywiście możliwe. Przykładowo dieta wegańska to spore ryzyko takiej sytuacji (oczywiście jeśli ta witamina nie będzie suplementowana). Niedobór tego składnika jest określany jako zespół chorobowy. To chyba pokazuje jak groźna to sytuacja. Opis wszystkich objawów, które mogą mu towarzyszyć zajął by sporo miejsca. Dlatego wymienię tylko parę.

Niedobór witaminy B12 to między innymi problemy z koncentracja, bóle i zawroty głowy, chudnięcie, zaburzenia świadomości i stany depresyjne. A to naprawdę niewielki wycinek.

Wtiamina B12 a tradzik

Przejdźmy w końcu do meritum. Otóż według wspomnianego zespołu naukowców witamina ta powoduje pewne zmiany, które mają wpływ na aktywność bakterii znajdujących się na skórze twarzy. Wybrali trądzik jako chorobę na bazie której chcieli sprawdzić w jaki sposób się to dzieje. Mówiąc prościej jaka jest zależność między pewnymi funkcjami naszego organizmu, a reakcja wspomnianych bakterii.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego stwierdził, że nadmierne dostarczanie tej witaminy może powodować nasilenie zmian trądzikowych. Co oznacza „nadmierne”? Odpowiedź jest bardzo prosta. Naukowcy ci sprawdzali osoby które dodatkowo – oprócz diety – suplementowały ten składnik. To według nich miało hamować naturalny proces syntetyzowania tej witaminy. Efekt – nasilenie zmian trądzikowych. U jednej na dziesięć badanych osób taka sytuacja była efektem tygodnia przyjmowania preparatów zawierających witaminę B12. Według naszego zespołu naukowców ich badanie może być przyczynkiem do wyznaczenia nowych celów terapii w leczeniu trądziku.

Na pewno warto wyciagnąć jedną rzecz z tego badania. Zresztą powtarzam to już kolejny raz. Do suplementacji trzeba podejść z rozsądkiem. Jeśli organizm potrzebuje jakiś składników, to przede wszystkim trzeba je dostarczać poprzez jedzenie. Witamina B12 to między innymi ryby i jajka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *