Zielona herbata – sposób na trądzik?

Ma wiele właściwości, ale czy może być pomocna w przypadku pryszczy? To dobre pytanie na które zaraz postaram się odpowiedzieć. Generalnie chciałbym też napisać parę słów na temat działania zielonej herbaty. Myślę, że jest ona „godna” uwagi.

zielona herbata

Skąd się wzięła?

Pochodzi z Chin. To właśnie tam zaczęto ją parzyć po raz pierwszy. Ciekawostką może być to, że „chińska tradycja” przypisuje wynalezienie herbaty mitycznemu Boskiemu Rolnikowi. To cesarz Shennong, który miał nauczyć ludzi uprawy wielu roślin. To on również miał wprowadzić medycynę i handel. To jednak mitologia. Historia pierwszy raz notuje zieloną herbatę za dynastii Han. (panowała na początku trzeciego wieku p. Ch. ).

Wyróżnia się różne rodzaje tego napoju. Zacznę od tego, że mamy zieloną herbatę chińską i japońską. W tym pierwszym przypadku najsłynniejsza pochodzi z prowincji Zheijang. Z Japonii na uwagę zasługuje herbata Gyokuro. Uprawiana jest on w bardzo specyficzny sposób, co nadaje jej charakterystyczny smak.

Jakie właściwości wykazuje zielona herbata?

Chyba najczęściej wymienianą jest odchudzanie. Zacznę jednak od tego, że pierwsze parzenie powoduje pobudzenie. Drugie z kolei uspokoja. Jak to jest z tym odchudzaniem? Według zwolenników tego napoju zawiera on składniki, które redukują tkankę tłuszczową. Sprawa jednak jest nieco bardziej skomplikowana.

Na pewno warto zwrócić uwagę na zieloną herbatę ze względu na pozytywny wpływ na serce. Ma ona – pita regularnie – mieć działanie profilaktyczne. Dzięki niej możemy ochronić się przed chorobami serca. To przede wszystkim efekt obecności flawonoidów. Tym ostatnim przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Przeciwutleniacze pozwalają pozbyć się nadmiaru wolnych rodników. Te ostatnie nie mają zbyt dobrej prasy, jeśli chodzi o wpływ na nasz organizm. W kontekście właściwości myślę warto jeszcze wspomnieć o obniżaniu ciśnienia. Ma to też wpływ na wspomniane działanie profilaktyczne związane z sercem.

Zielona herbata pomaga na trądzik?

Takie pytanie można spotkać na różnego rodzaju forach, czy po prostu pod tekstami dotyczącymi właśnie tej dolegliwości. Na pewno w związku ze wspomaganiem oczyszczania organizmu z toksyn (o czym wcześniej specjalnie nie wspomniałem) może być stosowana jako wspomaganie walki z trądzikiem.

Wiele osób poleca też zewnętrzne używanie tego napoju. Najprościej przecierać skórę kawałkiem waty namoczonej w zielonej herbacie. Czy to pomoże? Zdania na ten temat są oczywiście podzielone. Nie zaszkodzi na pewno spróbować. Zielonej herbacie – stosowanej właśnie w taki sposób przypisuje się między innymi działanie wysuszające. Dzięki temu można ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum. Co ważne jednak – nie możecie z tym wysuszaniem przesadzić. Efekt może być inny od zamierzonego. Zieloną herbatę w taki sposób w zasadzie wystarczy stosować 1 na 2 tygodnie.

Na pewno polecam picie tego napoju. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyście poszukali kosmetyków zawierających zieloną herbatę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *