Zioła w walce z chorobami skóry

To dość szeroka półka. Znajdują się na niej między innymi egzema, liszaj, ale też i nasz „dobry znajomy”, czyli trądzik. Od wieków medycyna naturalna wykorzystuje moc roślin w walce z chorobami skóry. Przed Wami przegląd pomocnych ziół.

Bazylia

Babka lancetowata

 

To jedna z bardziej znanych roślin na wszelakie dolegliwości. Stosuje się ją między innymi na oparzenia, stłuczenia i rany powstające w wyniku uszkodzenia skóry. Babka lancetowata przyspiesza proces gojenia tej ostatniej. Uszczelnia również naczynia krwionośne. Roślina ta ma też inne zastosowania. Jest chociażby polecana jako sposób na złagodzenie kaszlu. Znajdziecie w niej bogactwo składników. Nie chodzi tylko o pierwiastki i witaminy. To też chociażby garbniki i kwasy organiczne.

 

Fiołek trójbarwny

 

To roślina, która jeszcze nie tak dawno polecano jako skuteczne rozwiązanie na trądzik. I nic się w tej kwestii nie zmieniło – ma właściwości pozwalające walczyć z tą chorobą skórną. No może poza tym, że ostatnie badania zdecydowanie lepsze efekty uzyskuje się dzięki czerwonej koniczynie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tym moim wpisie. Wróćmy do fiołka trójbarwnego. Roślina ta ma właściwości odtruwające organizm. Wykorzystuje się ją do leczenia egzemy.

 

Lukrecja gładka

 

Nie jest to roślina wymieniana jako jedna z częściej występujących w zielarskiej apteczce. Ma ona jednak ciekawe właściwości. Jeśli chodzi o choroby skórne, to przede wszystkim poleca się stosowanie jej w leczeniu łuszczycy. Ma właściwości przeciwzapalne, a także przeciwwirusowe. Wykorzystywana w leczeniu chorób związanych z wątrobą, nerkami i pęcherzem moczowym.

 

Bazylia pospolita

 

To nie tylko przyprawa. O czym zaraz się przekonacie. Bazylia pospolita jest polecana osobom, które chcą się pozbyć paru kilogramów (tak przy okazji polecam tekst o roślinach wspomagających odchudzanie). To roślina przydatna na niestrawność. Olejek z bazylii może być pomocny w przypadku bólów migrenowych. Roślinę tę można też stosować w przypadku kuracji trądzikowej. Przypisuje się jej pewne właściwości wspomagające regenerację skóry. A na koniec dodam, że jest ona jedną z roślin polecanych w przypadku łagodnej postaci depresji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *