Zmarszczki. Jak powstają? Przyczyny

Dzisiaj skupimy się na problemie, który pojawia się nieco później niż trądzik młodzieńczy:). Chociaż tak naprawdę pierwsze przyczyny wpływające na zmarszczki pojawią się wcześniej, niż one same.

Zmarszczki – jak zbudowana jest skóra?

To od warto zacząć. Tak aby zrozumieć cały proces. Jej grubość wynosi się między 1,5 a 5 mm. Skóra składa się z trzech warstw. Po pierwsze naskórek. Druga warstwa to skóra właściwa. Ostatnia – tkanka podskórna.

Skóra właściwa utworzona jest z włókien kolagenowych i elastyny. To tak zwana tkanka łączna. I to właśnie wspomniany kolagen będzie nas tutaj interesował najbardziej. Odpowiada on między innymi za elastyczność skóry i jej gładkość. W młodym wieku mamy go naprawdę sporo. Im starsi jesteśmy, tym jest z nim gorzej. Efekty niestety są bardzo zauważalne. Kolagenu, ale też elastyny jest coraz mniej. Tracą one również na swojej jakości. Do tego dochodzą problemy z niektórymi witaminami odpowiedzialnymi za stan skóry.

Zmarszczki – przyczyny

Są one pewnymi załamaniami struktury w skórze powiązanymi z ubytkami kolagenu (między innymi oczywiście). I niestety w pewnym momencie te „zapadnięcia” stają się bardzo widoczne. To w jakim tempie pojawiają się zmarszczki, jest zależne od wielu czynników. W pewnym stopniu wpływ na to mają geny. Ale to nie wszystko.

Ogromne znaczenie ma tutaj między innymi dieta jaką mamy. Czy dostarczamy odpowiednią ilość witamin i pierwiastków potrzebnych skórze? Woda to kolejny istotny element dla niej. Niestety na stan i ilość zmarszczek ma też wpływ palenie papierosów i alkohol. Czyli mówiąc nieco bardziej ogólnie – dostarczanie do organizmu toksyn, których nadmiar odbija się na skórze.

Do czynników wpływających na pojawienie się zmarszczek zalicza się też promieniowanie UV. Im częściej i bardziej intensywnie się opalamy, tym większy problem z perspektywy skóry. No i jeszcze czynnik, wcale nie najmniej ważny, mimo że opisuję go jako ostatni. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry może doprowadzić do pojawienia się zmarszczek.

Te ostatnie zwykle zaczynają się „odznaczać” w wieku 25 lat. Wcześniej mogą pojawić się zmarszczki mimiczne. Te ostatnie – i to warto wiedzieć – nie są zależne od procesu starzenia się organizmu. Następnym razem zajmiemy się możliwościami jakie mamy w walce ze zmarszczkami:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *