„Chińska” dieta na trądzik

Medycyna Dalekiego Wschodu przeżywa co jakiś czas falę popularności w naszym kraju. Ma ona też swoje sposoby na trądzik. Dzisiaj chciałbym Wam przedstawić dietę proponowaną przez zwolenników tej medycyny.

W zasadzie to ogranicza się on do pewnych zasad, które warto stosować, jeśli walczycie z trądzikiem. I część z nich znajdziecie również pod naszą szerokością geograficzną;). Są to więc rady uniwersalne. Jak się zaraz przekonacie ta „chińska” dieta ma wiele wspólnego z naszym jadłospisem i niewiele w niej egzotyki.

Zacznij od regularności

To w ogóle chyba najczęściej wymieniana rada w ogóle jeśli chodzi o odżywianie. I fakt, że ma ono przełożenie na wiele rzeczy. W miarę możliwości powinniśmy jeść co 3 do 4 godzin. Śniadanie – mimo że co chwilę pojawiają się wyniki „badań” wskazujące inaczej – jest najważniejsze. Obiad powinien być ciepły. Wracając jeszcze na chwilę do śniadania to należy unikać jogurtów. Mają one pozytywny wpływ na przemianę materii, ale nabiał przy trądziku to niekoniecznie dobry pomysł, o czym wiele osób mogło się przekonać.

Postaw na kasze i ryż

To kolejna zasada, która jest uniwersalna. Kasze są bogatym źródłem wielu pierwiastków i witamin, przydatnych również skórze. Generalnie są one zdrowsze niż na przykład makarony. Warto też jeść ryż, ale koniecznie niełuskany. Pieczywo, jeśli już, to koniecznie z pełnego ziarna. Należy jadać wołowinę (w rozsądnych ilościach) zamiast wieprzowiny. W diecie może być obecna cielęcina. Sporo w jadłospisie ma być warzyw i ziół. Te ostatnie najlepiej świeże.

Czego unikać?

Po pierwsze dużych ilości owoców. Nie wszystkich oczywiście. Przede wszystkim cytrusów. To akurat nic egzotycznego, czy niespotykanego. Cytrusy lubią „manifestować się” na skórze. O nabiale już wspominałem. Z powodu możliwego negatywnego wpływu na skórę z jadłospisu wylatują potrawy smażone. Należy je zastąpić gotowanymi na parze. To też rada, która przyszła do nas ze Wschodu i podbiła serce zwolenników zdrowego odżywiania.

Ciekawostką, przynajmniej z mojego punktu widzenia, jest to, że należy unikać czosnku i cebuli. Ten pierwszy co prawda może w dużych ilościach negatywnie wpływać na wątrobę, ale cebula na przykład to sporo siarki. Pierwiastka bez którego trudno walczyć z trądzikiem. Zresztą czosnek też go ma.

Unikać należy kawy, napojów gazowanych i słodyczy. Z diety lecą gotowe dania typu fast food. Ostatnią ciekawostką jest to, że zamiast surówek i surowych warzyw, należy jeść je gotowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *