Jajka – poznaj ich najważniejsze właściwości

Przy okazji dowiesz się, czy unikać ich w trakcie trądziku, czy nie wyrzucać z jadłospisu. Ich nieobecność w diecie oznacza niekorzystanie z bogatych właściwości jajek.

Skarbnica białka

Zaczniemy od najbardziej oczywistej i znanej właściwości jajek. Są one źródłem pełnowartościowego białka. Określanego również mianem wzorcowego. Stanowi ono komplet wszystkich aminokwasów, jakie potrzebne są naszemu organizmowi. Niedobór białka może spowodować naprawdę sporo szkód. Spadek odporności, problemy z prawidłowych rozwojem intelektualnych a także fizycznym.

Wpływ na wzrok

Jajka generalnie są źródłem wielu składników, które działają w różny sposób na nasz organizm. Znajdziecie w nich beta-karoten, ale też luteinę. To składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Dość powiedzieć, że niedobór tego pierwszego powoduje tzw. kurzą ślepotę (problem z widzeniem po zmroku). Obecność obu składników oznacza, że jedną z właściwości jajek jest wpływ na wzrok.

Dostarcza dobre tłuszcze

Te „złe” występują w jajkach w niewielkich ilościach. Są za to one bogatym źródłem kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Przy okazji i one mają wiele ciekawych właściwości. Chociażby są one przydatne w czasie odchudzania. Odpowiadają one też za prawidłowe funkcjonowanie serca, mają wpływ na pracę mózgu i ich obecność w czasie w jadłospisie jest niezbędna.

Właściwości jajek przydatne urodzie

To w zasadzie temat na odrębny tekst. Przykładowo maseczka z jajek jest pomocna w nawilżeniu włosów. Chociaż warto uważać w przypadku osłabionej fryzury. Z białek z kolei można przygotować domową maseczkę na skórę. Dzięki niej można ograniczyć nadmierne wydzielanie sebum. A to akurat umiejętność bardzo ważna przy trądziku. I w taki sposób warto korzystać z dobrodziejstw jajek.

Co do ich jedzenia w czasie, gdy zmagacie się z trądzikiem, trzeba uważać. Jajka podobnie jak sery, czy mleko mogą powodować zwiększone natężenie pryszczy. Natomiast nie w każdym przypadku. Dlatego trzeba dość uważnie obserwować stan swojej skóry. Zresztą generalnie Wasza dieta może się odbijać na tej ostatniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *