Likopen – poznaj 5 korzyści wynikających z jego stosowania

To związek chemiczny zaliczany do grupy karoten. Występuje on między innymi w pomidorach, melonie i arbuzie. To bardzo silny przeciwutleniacz o wielu ciekawych właściwościach.

Element diety przeciwnowotworowej

Aby jednak była jasność już na początku zaznaczę jedną rzecz. Daleki jestem od stwierdzeń, że likopen leczy raka, czy w pełni przed nim uchroni. Natomiast jak wspomniałem, jest to bardzo silny przeciwutleniacz. I między innymi dlatego może, a nawet powinien być obecny w diecie, która pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Bo dzięki temu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów.

Wspomaga wzrok

To kolejna ważna właściwość. Dodatkowo z niej można korzystać w pełni, bo już dawno ponad wszelką miarę udowodniono pozytywny wpływ na likopenu na wzrok. Chroni go przed tzw. stresem oksydacyjnym. Ten ostatni przyczynia się do występowania chorób atakujących oczy. Warto też wspomnieć o zwyrodnieniu plamki żółtej. Powoduje ona problemy z widzeniem ( w konsekwencji ślepotę). Likopen chroni przed tym problemem.

Chroni przed zawałem

To bardzo często wymieniana właściwości. I nie ma w tym nic dziwnego. Bo to naprawdę ważna umiejętność likopenu. Poprawia on funkcjonowanie układu krwionośnego. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób, które mogą go zaatakować. Dotyczy to również wspomnianego zawału. Likopen wspomaga też utrzymanie frakcji lipidowych (czyli tzw. złego i dobrego cholesterolu) w ryzach.

Wspomaga walkę z trądzikiem

W jaki sposób? Jest silnym przeciwutleniaczem, a to oznacza usprawnienie procesów związanych z regeneracją skóry. Co przy trądziku jest wręcz niezbędnym elementem kuracji. Likopen działa też na gruczoły łojowe. Reguluje ich działanie. A to oznacza nieprzetłuszczającą się skórę. I mniej pryszczy:). Jeśli szukacie rozwiązania na trądzik, to sprawdźcie koniecznie, czy ma on w sobie likopen. Te najlepsze, jak NONACNE, mają go w składzie. Zresztą sprawdźcie sami na stronie producenta.

Chroni przed słońcem

Przed jego szkodliwym działaniem. I to również bardzo ważna funkcja. Promienie słoneczne mogą i przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry. Likopen, jak silny przeciwutleniacz, zwiększa odporność tej ostatniej. Właśnie na działanie promieni słonecznych. I wspomaga, jak już wspominałem, regenerację skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *