Masz trądzik? – zwróć uwagę na witaminę A

Związki tego składnika są wykorzystywane w niektórych preparatach na trądzik. Witamina A może być pomocna w przypadku pryszczy, ale składnik ten ma dużo więcej umiejętności.

Jak działa beta-karoten?

I o tym na początku. Wspomniane związki witaminy A wykorzystywane w walce z trądzikiem to retinoidy. Już spieszę z wyjaśnieniami skąd tyle nazw. Generalnie witamina A to zbiorcze określenie organicznych związków chemicznych zaliczanym do retinoidów. Beta-karoten to w zasadzie prowitamina A. Co istotne jest ona głównie pochodzenia roślinnego.

Beta- karoten:

♦ wpływa na nasz wzrok

♦ chroni nabłonek układu oddechowego

♦ ma wpływ na wzrost kości i zębów

♦ utrzymuje „w dobrym” stanie skórę i włosy

To oczywiście nie wszystkie właściwości tego składnika, ale te najbardziej istotne. Jeśli doprowadzicie do niedoboru to ryzykujecie między innymi kruchymi paznokciami, wysychaniem rogówki, brakiem apetytu i zahamowaniem wzrostu.

Pisałem ostatnio o tym ja wpływa beta-karoten na trądzik, ale przypomnę. Przede wszystkim przyspiesza gojenie ran. W pewnym stopniu zapobiega pojawianiu się nowych zmian skórnych.

Gdzie szukać beta-karotenu?

Akurat pora roku jest taka, że za wiele się za nią nie nabiegamy:). Witamina to między innymi warzywa i owoce, pojawiające się latem. Do diety można więc włączyć paprykę, pomidory i marchewkę. Jest ich teraz dużo, a do tego są bardzo tanie. Jeśli chodzi o owoce, to na pewno warto poszukać moreli i brzoskwiń. Te pierwsze jeszcze są do znalezienia. No i nie wolno zapomnieć o dyni, tym bardziej, że zaczyna się na nią sezon. Możliwości więc mamy dużo.

Jak więc widać przede wszystkim stawiamy na pomarańczowe i czerwone warzywa oraz owoce. Nie tylko jednak. Do diety można włączyć również jarmuż. Jeśli lubisz produkty mięsne, to zainteresujecie to, że bardzo dobrym źródłem naszego dzisiejszego bohatera jest wątróbka.

I na koniec przestroga. Starajcie nie dopuścić do niedoboru witaminy A. Zwłaszcza, jeśli walczycie z trądzikiem. Może mieć to opłakane skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *