Nowalijki w diecie na trądzik – czy warto?

Temat jak najbardziej na czasie. Właśnie w sklepach pojawiły się w dużych ilościach nowalijki. I zawsze pojawiają się pytanie „czy warto?”, „czy są szkodliwe?”, „czy jeść?”. My dodatkowo zastanowimy się jeszcze nad tym, czy powinniśmy je umieszczać w diecie mającej pomóc walczyć z trądzikiem.

szczypiorek

Nowalijki kuszą kolorami

 

Zwłaszcza, że po zimie jesteśmy ich spragnieni. Za oknem zrobiło się kolorowo i tak też chcielibyśmy mieć na talerzu. Sklepy kuszą nas nie tylko obniżkami cen „letnich” warzyw, które w zimie osiągały niebotyczne ceny ( i mam tutaj na myśli chociażby paprykę), ale też dużą ilością nowalijek. Aż chce się je kupować.

 

Ale to przecież sztuczne!

 

Zakrzykną zapewne przeciwnicy. Nie da się ukryć, że te pierwsze nowalijki słońca „ nie widziały” i są uprawiane w takich a nie innych warunkach. Często z dodatkiem sporej ilości chemii, żeby szybciej i większe rosły. Warto to brać pod uwagę, ale też nie popadać w przesadę. Późniejsze warzywa też przecież są „napychane” chemią. „No ale mają witaminy i pierwiastki” – ktoś powie. A nowalijki ich nie mają? Oczywiście, że je posiadają.

I to całkiem sporo. W zasadzie jedynie pod kątem ilości witaminy C znacząco odstają od później pojawiających się warzyw. Unikałbym kupowania dużych ilości nowalijek powiedzmy w styczniu, albo lutym, ale teraz spokojnie można na nie postawić.

 

Włącz nowalijki do diety przeciw trądzikowi

 

Właśnie ze względu na zawartość pierwiastków i witamin. Obserwujecie przy tym swoją skórę. Być może pojawią się jakieś sygnały związane z tym, że traficie na nowalijki „napchane” chemią. Wtedy po prostu trzeba przystopować. Z drugiej strony – jeśli powiedzmy będą one tylko dodatkiem w diecie, to nie ma co popadać w przesadę:).

Co prawda nowalijki nie dostarczają potrzebnej w walce z trądzikiem witaminy C, ale mają inne zalety. I tutaj za idealny przykład posłuży rzodkiewka. Zawiera ona w sobie związki siarki. A pierwiastek ten jest niezbędny do zachowania pięknej skóry. Związki siarki są również wykorzystywane w walce z trądzikiem. Koperek to między innymi beta-karoten. Również będzie przydatny. Szczypiorek z kolei zawiera sporo związków krzemu. Wasza skóra będzie mu za to wdzięczna:). Smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *