Poznaj źródła cynku

Ostatnio pisałem o innym ważnym przy trądziku pierwiastku. Dzisiaj kolejny, czyli cynk. Warto wiedzieć jakie produkty należy umieścić w jadłospisie, by zadbać o odpowiedni jego poziom w naszym organizmu. Z korzyścią dla skóry.

Ostrygi

To niestety najlepsze źródło naszego dzisiejszego bohatera. Dlaczego to źle? Po pierwsze dlatego, że wiele osób jest uczulonych na owoce morza. Po drugie dlatego, że nie każdemu przejdą one przez gardło. Należę do tej drugiej grupy. Cynku w ostrygach jest naprawdę sporo. Pierwiastek ten zwykle wymieniany jest jako składnik wspomagający potencję. Dlatego właśnie poleca się jedzenie ostryg;). Zresztą jeśli chodzi o dużą zawartość cynku, to generalnie rzecz biorąc warto zainteresować się owocami morza.

Kasza gryczana

Na szczęście cynk znaleźć można również w innych produktach. Jednym z nich jest kasza gryczana, która bogata jest też w inne składniki istotne dla skóry. Wymienię tutaj jedynie krzem. Kasza ta polecana jest osobom mającym problem z niedoborem magnezu. Jest ona też źródłem żelaza i potasu. Ten drugi pierwiastek jest niezwykle ważny dla funkcjonowania naszego serca.

Migdały

Kolejny produkt mający ciekawe właściwości. Migdały wymieniane są zwykle w kontekście wspomagania pracy mózgu. Mogą też pozytywnie wpływać na zestresowane osoby. Migdały w pewnym stopniu wiąże się z odchudzaniem. Przypisuje się im też ryzyko zmniejszania rozwoju choroby serca. A na to wszystko są źródłem cynku i dzięki nim można wspomagać skórę.

Sezam

Chociaż najwięcej ma wapnia ma też sporo cynku, żelaza i magnezu. Nasiona sezamu poleca się między innymi osobom unikającym jedzenia mięsa. To ze względu na białko. Sezam wymienia się też bardzo często jako sposób profilaktyki cukrzycy. Dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie kuchni oleju z nasion. Wspominałem o żelazie. Dlatego sezam – podobnie jak inne produkty zawierające ten pierwiastek – może być wykorzystany w leczeniu anemii. I oczywiście zapobiegania jej.

Olej sezamu wpływa na pozytywnie na pracę serca. Może też chronić nasz organizm przez zmianami miażdżycowi. Nasiona sezamu zawierają kwas oleinowy. Ma on wpływ na poziom cholesterolu (tzw. frakcje lipidowe) w organizmu. A na to wszystko jeszcze dzięki obecności cynku będziemy wspomagali swoją skórę:).

One thought on “Poznaj źródła cynku

  • 10 maja 2017 o 08:45
    Permalink

    Nienawidzę owoców morza:). Próbowałam większości z nadzieją, że może któreś mi zasmakują;/. Za to uwielbiam kaszę gryczaną, więc dostarczam cynku:)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *