Poznaj źródła witaminy E

Ostatnio pisałem na temat beta-karotenu. Składnika bez którego skóra (zwłaszcza zmagająca się z trądzikiem) się nie obędzie. Dzisiaj czas na witaminę E. Wymieniana zwykle w kontekście walki ze zmarszczkami.

Oliwa z oliwek

W zasadzie to wszystkie oleje zawierają witaminę E. Zwykle to jednak oliwę podaje się jako najlepsze źródło tego składnika. Na pewno można ją wykorzystać jako domowy sposób na suchą skórę. Oliwa z oliwek zawiera też inne składniki. Znajdziemy w niej między innymi witaminy z grupy B, a także kwas askorbinowy. Jeśli chodzi o pierwiastki to warto wspomnieć żelazo i fosfor.

Słonecznik

Te nasiona mają sporo ciekawych właściwości. To tyle o ważne, że o wielu z nich nie mamy pojęcia. I dlatego też słonecznik nie zbyt często gości w naszym jadłospisie. Słonecznik oprócz witaminy E zawiera w sobie też chociażby beta-karoten. Mamy więc już drugi składnik ważny dla stanu skóry. Ale to nie wszystko. W słoneczniku znajdziecie też cynk ( o innym źródłach tego pierwiastka możecie poczytać w tym miejscu). To pierwiastek bez którego walka z trądzikiem może być trudna.

Szpinak

Mało kto lubi, ale naprawdę warto go uwzględnić w diecie. Często wymieniany jest jako źródło żelaza. Tak naprawdę za wiele tego pierwiastka w szpinaku nie ma. Ale już witaminy E na tyle, że warto go podjadać. W szpinaku obecne są też witamina A i C. Jeśli chodzi o właściwości lecznicze to bardzo często wymienia się to, że roślina ta pomaga chronić nas przed nadciśnieniem. Może być również składnikiem jadłospisu osoby zmagającej się z nerwami. Szpinaku w dużych ilościach powinny za to unikać osoby mające problemy z układem moczowym.

Orzechy włoskie

One z kolei często są wymieniane jako produkt, którego należy unikać na diecie. Powiedzmy, że nie do końca tak jest, ale nie będę się tutaj rozpisywał. Orzechy włoskie zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. To składnik niezwykle ważny dla funkcjonowania organizmu. Dość powiedzieć, że orzechy włoskie pozytywnie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Zawierają również potas. Pierwiastek związany z pracą serca. Orzechy pozwolą uchronić przed anemią. Mają też pozytywny wpływ na frakcje lipidowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *