Witaminy ważne w walce z trądzikiem

Poniższy tekst będzie uzupełnieniem kwestii związanych z wpływem poszczególnych składników na skórę. Ostatnio pisałem o pierwiastkach. Dzisiaj skupimy się na witaminach, które są niezwykle ważne w walce z trądzikiem.

Warzywa

Witamina A

 

Kiedy opisuje się ten składnik, to zwykle na samym początku podaje się informację, że ma znaczenie dla stanu naszego wzroku. I to fakt – niedobór tego składnika, może skutkować problemem z widzeniem po zmroku.

Drugim zwykle wymienianym aspektem jest wpływ na skórę. A ten ostatni jest naprawdę ogromny. Witamina A między innymi jest związana z elastyczności skóry. Poleca się ją chociażby jako element profilaktyki przeciwzmarszczkowej.

Pochodne tej witaminy wykorzystywane są w walce z trądzikiem. Znajdziecie je w preparatach na ten problem. Niestety niektóre z nich mają skutki uboczne, które stanowią poważny problem. To na przykład preparaty przepisywane na receptę (mowa tutaj o retinoidach). Są na szczęście bezpieczne tabletki na trądzik. Możecie się z nimi zapoznać chociażby w tym miejscu.

Wracając do witaminy A to znajdziecie ją chociażby w pomarańczowych i czerwonych warzywach. Do jej źródeł zalicza się również wątróbkę.

Witamina C

 

Związana przede wszystkim z naszą odpornością. Często wymienia się ją również w kontekście włosów. Jest to – można powiedzieć – bardzo uniwersalny składnik. Dlaczego zalicza się go do witamin ważnych w walce z trądzikiem?

Po pierwsze to bardzo silny przeciwutleniacz. Zwalcza wolne rodniki. Te ostatnie w pewnym stopniu przyczyniają się do zmian skórnych. Przede wszystkim jednak postarzają tę ostatnią. Witamina C wspomaga utrzymanie elastyczności skóry. Z tego powodu jest zwykle wymieniana w kontekście walki ze zmarszczkami. Jednak ma to też bardzo duże znaczenie w walce z trądzikiem. Witaminę C warto dostarczać poprzez dietę, ale nie wolno zapomnieć o preparatach stosowanych bezpośrednio na skórę w których jest ona obecna.

Skupimy się na źródłach kwasu askorbinowego w produktach spożywczych. Tutaj mamy naprawdę ogromny wybór i nie jesteśmy ograniczeni tylko do cytrusów, które zwykle się w tym kontekście wymienia. Teraz mamy sezon na paprykę i korzystajmy z niej. To bardzo dobre źródło witaminy C. Znajdziemy ją też w pomidorach i brokułach. Do źródeł witaminy C zalicza się kiwi, porzeczki, mango i truskawki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *