Czy znasz swój typ cery?

Odpowiedź na to pytanie, będzie dla Ciebie niezwykle istotna. Im więcej wiesz na temat skóry, tym łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie kosmetyki, ale też uchronić ją przed problemami.

Cera normalna

Ideał. I jak to zwykle z nimi bywa, w zasadzie niespotykany:). To znaczy można posiadać taki rodzaj cery. Występuje on przede wszystkim (żeby nie powiedzieć prawie jedynie) u dzieci. I to do okresu pokwitania. Zwykle skóra jest cielistoróżowa. Do tego gładka, jędrna i napięta. Nie ma żadnych problemów w kwestii działania na nią czynniki zewnętrzne. Prawidłowo będzie też reagować na preparaty do mycia.

Cera sucha

Najczęściej ma ona dość jasny kolor. Bardzo cienka. Kolejną jej cechą brak elastyczności. Bez wątpienia to jeden z bardziej problematycznych rodzajów cery. Często powiązana ze swędzeniem, np. po myciu. Czy zastosowaniu pewnych kosmetyków. Sucha cera nie jest też wolna od różnego rodzaju zmian, które mogą się na niej pojawiać nawet w dużych ilościach. Im dłużej nic z nią nie robimy, tym niestety szybciej taka skóra się starzeje.

Cera tłusta

W tym wypadku z kolei kolor zwykle jest szarożółty. Cechą charakterystyczną jest to, iż rano zwykle bywa blada. Taka cera zwykle występuje u nastolatków i osób w okolicy trzydziestego roku życia. Powiązana jest z zaburzeniem wydzielania hormonów. W przypadku tego typu cery najbardziej charakterystyczne jest nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli pozostanie ono poza kontrolą, to ryzykujecie na przykład trądzikiem. Dlatego tak ważna jest pielęgnacja. Warto czytać dokładnie skład kosmetyków. Jednym ze składników, który powinien się w nich znaleźć jest cynk. Przyda się też siarka.

Cera mieszana

W tym wypadku z kolei mamy misz-masz. Niektóre partie skóry będą suche, inne z kolei tłuste. Pielęgnacja będzie więc dość skomplikowana. Zazwyczaj partie tłuste tworzą strefę T. Obejmuje ona czoło nos i brodę. Pozostałe części są suche, np. policzki. Jeśli chodzi o kosmetyki, to można stosować preparaty do dwóch wcześniej opisanych typów. Są też specjalne preparaty do cery mieszanej. Skóra w tym wypadku będzie potrzebowała oczyszczania i nawilżania.

To typy cery, ale to nie wszystko co należy wiedzieć. Następnym razem zajmiemy się między innymi cerą wrażliwą i trądzikową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *