3 naturalne i domowe sposoby na szybką eliminację pryszcza!
Przeglądając przepastne archiwa internetu natknąłem się jakiś czas temu na wpis o mniej więcej takim tytule, który wskazywał na sposoby (czy bardziej na konkretne składniki), które skutecznie mają wyeliminować zmiany trądzikowe. Niniejszym postanowiłem się podzielić tymi 3 naturalnymi metodami, znacząco jednak rozbudowując go, w porównaniu do tego co sam znalazłem.
Zielona herbata
Bez zbędnych wstępów przechodzimy do pierwszego składnika. Zielona herbata ma sporo ciekawych właściwości. Poleca się ją między innymi przy odchudzaniu. Może ona pobudzać, ale i nas uspokajać. Zieloną herbatę można też stosować w przypadku gdy cierpimy z powodu nadmiernie wypadajacych włosów. Skupmy się jednak na trądziku. Zielona herbata ma w sobie przeciwutleniacze. Mają one wiele ciekawych właściwości. Dzięki temu zieloną herbatę można wykorzystać przy problemach z trądzikiem. I tak na przykład, przygotowuje się z niej proste okłady, które umieszcza się w miejscu zmian skórnych. Zieloną herbatę można też mieszać z drożdżami (sparzonymi!) i taką papkę nakładać na skórę. Można ją oczywiście codziennie pić (jedna szklanka w zupełności wystarczy).
Miód
To drugi naturalny sposób na trądzik. Akurat miód, czy raczej jego dobroczynny wpływ na skórę, znany jest od wieków. Ma on między innymi działanie bakteriobójcze. Miód poprawia też ogólny stan skóry. Kuracja nim nie jest specjalnie problematyczna. Wystarczy codziennie smarować miodem zmiany skórne. Można też najpierw moczyć w nim watę i przykładać do skóry. Potem zakleić plastrem, tak aby miód miał bezpośrednią styczność z ciałem. Taka kuracja będzie trwała 2 do 3 miesięcy, ale pierwsze efekty powinny pojawić się po około 30 dniach. Dlaczego w ogóle warto stosować miód? Po pierwsze zawiera ona witaminę C (przeciwutleniacz). Po drugie ma w sobie tzw. katalazy. Te ostatnie mają działanie przeciwzapalne. Jakby tego było mało, miód ma też składniki przyspieszające regnerację skóry.
Lawenda
Aby zdobyć ten ostatni składnik będziemy się musieli nieco wysilić przynajmniej w zestawieniu z wyżej wymienionymi. Interesuje nas olejek lawendowy. Zaczniemy jednak od kwiatów, które mają w sobie wiele cennych składników. To właśnie z nich pozyskiwany jest olejek. Dokładniej rzecz biorąc z mocno rozwiniętych kwiatów. Mają one w sobie między innymi garbniki, olejki eteryczne, fitosterole, antocyjany i sole mineralane. A to tylko część ze składników obecnych w lawendzie.
Olejek ma wiele właściwości. Stosuje się go między innymi w aromaterapii, do wyciszenia nerwów. Nie to nas tutaj jednak najbardziej interesuje, a wpływ na skórę. Olejek lawendowy wykazuje działanie antyseptyczne. Wykorzystuje się go nie tylko na zmiany skórne związane z trądzikiem, ale też np. przy oparzeniach. Olejek lawendowy ma ciekawie właściwości, jeśli chodzi o przygotowanie skóry na inne składniki. To właśnie on powoduje większą przepuszczalność naskórka. Efektem tego jest to, że pozostałe składniki danego preparatu będą miały łatwiejszą drogę w głąb skóry.