5 rzeczy, które nasilają trądzik

Gdyby zapytać Ciebie, co w Twoim przypadku powoduje taki problem, niekoniecznie pojawią się akurat, które opisałem. Ale może u znajomego się potwierdzą. Chodzi, że to zwykle kwestia indywidualna. Również jeśli chodzi o samego nasilenia (przy założeniu się ma dany czynnik wpływ). Nie zmienia to faktu, że istnieją rzeczy na które musisz uważać.

śmieciowejedzenie

Nieodpowiednia pielęgnacja

To jest temat – rzeka. Co ciekawe nie chodzi tylko o sytuację w której praktycznie nie dba się o skórę. Oczywiście to bardzo prosta droga do tego, aby na Twojej skórze było dużo więcej pryszczy. „Schemat” jest w tym wypadku podobny. Zbyt rzadko myta skóra to nadmierna ilość łoju i naskórka. Ten ostatni zapycha ujścia gruczołów łojowych. To szansa na dużo zmian trądzikowych.

Z drugiej jednak strony, jeśli będziesz zbyt „fanatycznie” podchodził do mycia, to też możesz źle na tym wyjść. Jeśli doprowadzisz do przesuszenia skóry, to w dłuższej perspektywie zwiększy się produkcja sebum. Efekt – duża ilość pryszczy. Dlatego też najlepiej wybierz drogę pośrodku

Co tam jesz? Czyżby fast food?

Tak, to pytanie musi paść. Jedzenie jest uznawane często za czynnik, który nasila trądzik. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale żeby się tutaj „nie rozdrabniać”, skupię się tylko na szybkim jedzeniu. Często jadasz fast food? Jeśli tak, to może właśnie dostałeś odpowiedź co nasila u Ciebie trądzik. Generalnie rzecz biorąc, lepiej takiego jedzenia unikać. Idealne rozwiązanie to wyłączenie go z diety w ogóle. Jeśli jednak raz na jakiś czas, dopadnie Cie gastrofaza i zjesz coś takiego, to nic wielkiego się nie stanie.

Słodycze

W tym wypadku sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Spotkasz się (albo już miało to miejsce) z tym, że słodycze są obarczane winą za trądzik. I ogólnie można powiedzieć, że tak jest. Z rezerwą podszedłbym do konkretnych produktów, które mają być odpowiedzialne za pryszcze. No, może poza lodami. One, obok czekolady są chyba najczęściej wymienianymi produktami nasilającymi trądzik. Tej ostatniej bym raczej nie obwiniał. Przynajmniej tę prawdziwą. Gorzką.

Zżerają Cie nerwy?

Te nie wybierają ile masz lat. Denerwują się dorośli, ale nie inaczej jest pewnie i w Twoim przypadku. Jeśli trwa przez dłuższy czas, jest na przykład spowodowane przygotowaniami do matury (myślę, że to dobry przykład), to parę rzeczy w Twoim organizmie się może „zmienić”. Objawów stresu – bo w zasadzie jego mam na myśli – jest wiele. Może on też nasilać problemy skórne, w tym trądzik. Co istotne częściej jednak ten problem dotyczy sytuacji w której pojawia się on u dorosłych.

W takim miejscu o pryszcze trudniej;) źródło: Pixabay
W takim miejscu o pryszcze trudniej;) źródło: Pixabay

Gdzie mieszkasz?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze najbliższe otoczenia, może mieć wpływ na stan skóry. Jeśli mieszkasz w mieście, a do tego na silne zurbanizowanym terenie, to istnieje spora szansa na większą liczbę pryszczy. Już jakiś czas temu zauważono relację między zanieczyszczeniem powietrza a stanem skóry. Ten czynnik będzie dość trudno wyeliminować, ale stosując pewne metody, będzie można zmniejszyć jego wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *