5 skutecznych domowych leków

Kontynuuję temat naturalnych sposobów na pryszcze. Chciałbym się dzisiaj skupić na składnikach, których w każdym domu nie spotkamy. Albo nie ma ich wcale, albo rzadko goszczą. Warto jednak się na nie zdecydować i to nie tylko, kiedy zmagacie się z trądzikiem, bo mają one dużo innych, ciekawych właściwości.

miód

Ocet jabłkowy

Od takiego składnika zaczniemy. Stosowany jako przyprawa i naturalny konserwant. Ma on jednak właściwości, dzięki którym można go wykorzystać przy walce z pryszczami. Ocet jabłkowy – „wychodąc” poza temat – jest polecany jako naturalny środek do pielegnacji włosów. Rzekłbym nawet, że to bardzo popularny sposób (żeby nie napisać hit). Wracając do tego co nas tutaj najbardziej interesuje, to ocet jabłkowy między innymi zmniejsza wydzielanie sebum (ważne!). Równoważy pH skóry. Poniekąd dzięki temu zmniejsza aktywność bakterii, co też ma znaczenie przy trądziku. Nie stosujcie na skórę czystego octu jabłkowego. Pomieszajcie go z wodą. W stosunku 1 do 2.

Papaja

To bez wątpienia nie jest owoc, zbyt często goszczący w naszych domach. Przypisuje się mu między innymi właściwości przeciwnowotworowe. Z drugiej strony owoc ten ma pomagać przy problemach z trawieniem. Spory rozrzut, prawda? Jak papaja pomoże Waszej skórze? Owoc ten między innymi niszczy wolne rodniki. Jest polecany chociażby do oczyszczania skóry. Dzięki niemu można się pozbyć martwego naskórka. Papaja jako maseczka pozwala też wpłynąć pozytywnie na stan gruczołów łojowych. Obie z wymienionych właściwości będą przydatne przy trądziku.

Olejek z drzewa herbacianego

To jeszcze rzadszy gość w naszych domach. I znowu niezasłużenie. W tym wypadku skupimy się jedynie na właściwościach związanych ze skórą. Przede wszystkim ma silne działanie antyseptyczne (odkażające, niszczące drobnoustroje na skórze). Zwalcza bakterie. Olejek herbaciany jest składnikiem, który znalazł bardzo szerokie zastosowanie przy wszelkiego rodzaju problemach dermatologicznych, w tym też i przy trądziku ( np. w Trioxilu). Obecny jest w żelach oczyszczających skórę.

Miód

Wiem, że gości częściej w domach niż wyżej wymienione. Wciąż jednak można go zaliczyć do grupy tych, których wszędzie nie znajdziemy. Nie to jednak jest w tym wypadku istotne. Miód wykazuje wspominane już wyżej działanie antyseptyczne. Dzięki temu może być wykorzystywany jako jeden ze składników peelingów, które przy trądziku, będą pomocne. Tak mi się teraz przypomniało. Ostatnio pisałem o cynamonie. Oba składniki można połączyć i stworzyć maseczkę na skórę. W jakim stosunku? 2 łyżki miodu na jedną cynamonu. Dokładnie wymieszać i gotowe.

pomarancze

Pomarańcze

Na koniec bardzo popularne owoce. Nie tyle interesuje nas miąższ, co skórka z tych owoców. Chociaż w sumie w tym celu można wykorzystać większość cytrusów. Peelingi z pomarańczą polecane są głównie osobom zmagających się z nadmiernym wydzielaniem sebum. Skórka z tego owocu jest też stosowana na różnego rodzaju przebarwienia. Oczywiście przed jej użyciem, koniecznie trzeba dokładnie sparzyć i umyć te owoce.

Wymieniony Trioxil można nabyć tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *