6 rzeczy, które mają negatywny wpływ na trądzik
Niby powinien przejść, a wciąż trwa. Niby zabraliście się do walki ze zmianami trądzikowymi, ale wcale nie znikają, a do tego jest ich coraz więcej. Z dużą dozą prawdopodobieństwa coś możecie robić źle. Warto wiedzieć jakie rzeczy mogą powodować nasilenie zmian trądzikowych.
Po pierwsze – mycie twarzy
To w zasadzie temat rzeka, ale spróbuje się ograniczyć do paru zdań. Skórze w przypadku gdy zmagacie się z trądzikiem szkodzi zarówno sytuacja w której higiena jest „przeprowadzana” w sposób niedostateczny, jak i nadmierny. Warto o tym pamiętać. Istotny jest też wybór konkretnego preparatu. Należy zdecydować się na produkty, które są łagodne. Zwróćcie też uwagę na takie, które zawierają kwas salicylowy. To jeden z bardziej popularnych składników przeznaczonych do pielęgnacji skóry objętej trądzikiem.
Po drugie – uważaj na kosmetyki
To porada przede wszystkim do kobiet. Zwróćcie uwagę jakich kosmetyków używacie. Być może część z nich ma w sobie składniki, które „dość skutecznie” zatykają gruczoły łojowe. To poważny problem. Przy trądziku występuje nadmiar wydzielanego przez nie sebum. Jeśli nie ma on gdzie uciec, to skutkuje między innymi większym natężeniem zmian skórnych. Łój to także doskonała pożywka dla bakterii związanych z trądzikiem.
Po trzecie – uważaj na odżywkę
Wydaje się to być mało logiczne, ale pamiętajmy że cała skóra głowy to gruczoły łojowe. Jeśli pozostawiamy odżywkę na włosach na całą noc, to ryzykujemy ich zatykaniem. To może, ale nie musi, mieć znaczenie dla natężenia zmian trądzikowych. Uważać należy też na szampony. Generalnie zasada jest prosta. Należy dokładnie spłukiwać szampon. Przy okazji pomożecie też swoim włosom.
Po czwarte – może jednak trzeba leczyć?
Zwykle powinno wystarczyć dbanie o higienę, jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie leczenie. W tym wypadku nie ma się co zastanawiać. Jeśli potrzebujecie pomocy lekarskiej, koniecznie z niej skorzystajcie. Im dłużej będziecie zwlekali, tym większa szansa później na blizny potrądzikowe. A tego naprawdę chcielibyście uniknąć.
Po piąte – genetyka
Być może robisz wszystko co się tylko da, aby zwalczyć trądzik przy pomocy higieny, nawet zmian w diecie (które tak nawiasem mówiąc są mocno dyskutowane), ale niewiele się dzieje. Podobnie jest w przypadku profilaktyki. Robisz wszystko, aby zapobiec, a jednak trądzik się pojawia. W obu przypadkach winne są uwarunkowania genetyczne. Tutaj znowu rozwiązaniem mogą być konkretne preparaty na trądzik.
Po szóste i ostatnie
Wiedza. Jedno słowo, a tak wielka siła. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że w przypadku każdej tak naprawdę dolegliwości, bez wiedzy się nie obędzie. To dzięki niej możemy poznać przyczyną danej choroby, a więc w przyszłości jej zapobiegać. Im więcej wiemy na temat dolegliwości, tym skuteczniej możemy sobie z nią poradzić. Dokładnie tak samo sytuacja wygląda w przypadku trądziku. Warto więc dobrze zapamiętać, że wiedza jest nam w tym wypadku niezbędna.